Uzavřená kolektivní smlouva, v návaznosti na to bouřlivá vlna nevole ze strany zaměstnanců. Tak se dá charakterizovat čtvrteční schůzka Odborového svazu (OS) Echo při Deza Valašské Meziříčí s Agrofertem, pod který chemička spadá. Zástupci druhého odborového svazu Kovo na jednání nebyli přítomní. 

Podle jejich slov z něj byli ostatními dvěma stranami vyloučeni. Uzavření kolektivní smlouvy tak považují za podraz a dokument za právně neplatný.
Patnáctiprocentní navýšení směnového příplatku a dvouprocentní růst podílu na zisku.

Na tom se ve čtvrtek shodli a kolektivní smlouvou stvrdili zástupci OS Echo a vedení Dezy. Stávková pohotovost v podniku tak pominula. Představitelé OS Kovo, kteří smlouvu nepodepsali, se již obrátili na své právní zástupce.

„Odborový svaz Echo podepsal kolektivní smlouvu bez nás, a to na jednání, o kterém nám bylo po příjezdu na místo řečeno, že se zrušilo. Podle našeho názoru je tak smlouva neplatná a už jsme ji předali k posouzení našim právním zástupcům,“ vyjádřil se David Šrott z OS Kovo. Pokračoval, že tímto jednáním OS Echo ukázalo, že nehájí zájmy zaměstnanců, ale jde na ruku zaměstnavateli.

„Že šlo o podraz, si uvědomili také zaměstnanci, kteří se na následném mítinku proti zaměstnavateli i proti zástupcům OS Echo vzbouřili a ve chvíli, kdy jsme jim sdělili, že kolektivní smlouvu považujeme za neplatnou, setkání společně s námi na protest opustili,“ popsal situaci Šrott.

Doplnil, že OS Kovo je přesvědčené, že u zaměstnavatele bylo možné vyjednat lepší podmínky.

Zaměstnanec René Mikulenka je ze vzniklé situace rozčarovaný.

„V to odpoledne jsem z toho byl úplně znechucený. Byla to křivárna nad křivárnu,“ řekl rozzlobeně.

Vedení OS Echo se k situaci vyjádřilo velmi stručně.

"Že byla kolektivní smlouva uzavřená bez seskupení OS Kovo, je pravda. Více věc nebudeme komentovat," řekl předseda OS Echo Michal Sváček.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že podpisem kolektivní smlouvy mají věc za uzavřenou. „Smlouva je podepsaná a my ji považujeme za platnou,“ dodal Hanzelka.

Kolektivní smlouva byla podepsaná po více než půl roce neúspěšného jednání odborů s vedením chemičky. Kvůli sporu o uzavření kolektivní smlouvy odboráři dokonce v úterý 22. května vyhlásili stávkovou pohotovost. Spornými body kolektivní smlouvy byly tři požadavky. Třináctiprocentní navýšení platového tarifu, dvacetiprocentní navýšení směnového příplatku a dvouprocentní růst podílu na zisku. Ve čtvrtek uzavřená smlouva deklaruje patnáctiprocentní růst směnového příplatku a požadované dvouprocentní zvýšení podílu na zisku. „K dalšímu růstu tarifní složky mzdy nedojde, nicméně návrh zprostředkovatele je dorovnán růstem bonusů, které jsou závislé na hospodářském výsledku firmy,“ sdělil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.