„Jsem rád, že to tak dopadlo, protože každá škola má jiný vzdělávací program a slučovat je by bylo v tomto směru náročné,“ sdělil ředitel školy Žerotínova Milan Kardoš.

Obavu měl také o své zaměstnance. „Ne všichni by dostali místo,“ upozornil Kardaš.

Pětičlenný tým expertů byl ustanoven poté, co více než tisíc podpisů obyvatel města přesvědčilo radní a zastupitele, aby se změnami základního školství ve Valašském Meziříčí počkali a nechali problém nezávisle posoudit odborníky.

„Měli doporučit způsob, jak se vypořádat s rostoucím rozdílem mezi kapacitou škol a množstvím žáků“ řekl mluvčí města Josef Beneš.

Členové komise se shodli, že z hlediska naplněnosti budov jsou na tom nejhůře školy v ulicích Masarykova a Šafaříkova.

„Naplněnost je relativní pojem. Měli bychom myslet na komfort žáků, třídy by neměly být nacpané k prasknutí jako za komunistů. Už jen proto, že dnes se vyučuje jinými metodami,“ ohradil se ředitel Základní školy Šafaříkova Jiří Hruška.

Experti ale jemu i jeho kolegovi ze Základní školy Masarykova doporučili, aby při dodržení vzdělávacích programů a zabezpečení mimoškolní činnosti vytvořili podmínky pro ekonomické pronájmy částí budov jiným uživatelům.

Obě zmíněné školy mají podle odborníků také nejhorší technický stav ve městě. Přičítají to dlouhodobé nedostatečné údržbě.

Městu proto poradili, aby zajistilo stavební úpravy budov tak, aby ušetřilo na provozních nákladech.

Doporučeními expertů se už zabývali radní. „Z návrhů, které nám předložili budeme vycházet, najdeme ale vlastní řešení. Společně s vedoucí odboru školství, kultury a sportu ho vypracujeme a předložíme na příštím zasedání, které bude začátkem června,“ slíbila meziříčská místostarostka Dagmar Lacinová.