To představuje 33,2 procenta všech registrovaných nezaměstnaných evidovaných úřadem. Například sousední kroměřížsko uvádí jedenatřicet a půl procenta.

Pro kategorii lidí nad padesát let je přitom složitější najít si práci. „U starších uchazečů dochází ke kumulaci více handicapů, které zhoršují jejich uplatnění na trhu práce,“ uvedla vedoucí oddělení poradenství pro zprostředkování Ludmila Kalábová. „Jsou to například zdravotní problémy, nedostatečné vzdělání nebo zaostávání za technickým pokrokem ve výrobě,“ vyjmenovala.

Podle jejích zkušeností se ale obecně nedá říct, že firmy, které hledají pracovníky, automaticky upřednostňují mladší lidi.

„Záleží na pracovní pozici a individuálních schopnostech zájemce o práci. Naopak zkušenost vyplývající z praxe může být u starších předností,“ popsala Kalábová. Upozornila, že pokud by některá firma odmítla zájemce o práci kvůli jeho věku, jednalo by se o diskriminaci.

Pracovní úřady se snaží lidem nad padesát let poskytovat zvýšenou péči při zprostředkování práce: nabízejí jim také rekvalifikační kurzy a poradenství. „Existuje možnost finanční podpory zaměstnavatele z aktivní politiky zaměstnanosti úřadu práce, při jejich přijetí do pracovního poměru,“ dodala Ludmila Kalábová.

Padesátníci se přesto často cítí odstrčeni. „Léta jsem pracovala pro jednu obchodní firmu. Pak jsem jim začala připadat nadbytečná a propustili mě. Pár let před důchodem to byl hrozný pocit,“ svěřila se pětapadesátiletá žena ze Vsetína, která si nepřála zveřejnit jméno.

Poté, kdy si psychicky sáhla až na dno, se ale karta obrátila. „Ušetřili sice jedno místo, kolegové však pracovali v neustálém stresu a začali se bouřit, tak mě přijali zpátky,“ vysvětlila žena.