Podle arboristy odborníka v oboru péče o dřeviny, Antonína Ambrose byly lípy v Senince ve špatném stavu. „V minulosti je někdo neodborně ořezal a poškodil je. Jsou tam velké řezné rány, které vyhnívají. Stromu to způsobilo výrazný stres, na který negativně reagoval,“ popsal stav asi dvacetimetrových listnáčů.

Lípy se musí ošetřit tak, aby vydržely další roky a byly provozně bezpečné. „Nesmí nikoho obtěžovat, to znamená, že nesmí vznikat kolize s dopravou a elektrickým vedením. A pak také jde o provozní bezpečnost. Ořezem zabráníme riziku pádu větve a možným zraněním,“ dodal arborista.

V případě jedné lípy stačil ořez, na druhou použili odborníci i tak zvanou vazbu. Speciálním lanem strom svázali, aby předešli případnému rozlomení a nebezpečnému pádu.Čtyřem arboristům, kteří se už třináct let specializují výhradně na stromy a ošetřili jich už desítky tisíc, trval zásah zhruba tři hodiny. „Je to něco jiného, než když strom kácíte nebo jen odvětvujete. Tady musíte vědět jak, pod jakým úhlem, kde a kudy vedete řez, jinak strom poškodíte. Máme na to speciální vzdělání a nutné certifikace,“ doplnil další z odborníků Radovan Kučera.
Starostka Seninky Milada Holečková netajila spokojenost nad tím, že si Nadace partnerství vybrala k ošetření právě „jejich“ dvě lípy.

„Jsem ráda, že firma nabídla poradenství a stromy odborně ošetří. Lípy rostou nešťastně do drátů, je tady blízko silnice, jsou i tendence, že by se měly pokácet. Byla by škoda, pokud mají takovou historii, abychom o ně přišli,“ sdělila.

Zároveň připomněla zápis z obecní kroniky. „Vysadili je tu v květnu čtyřicátého pátého roku na počest osvobození. Obě dostaly svá jména, jedna se jmenuje lípa Svobody a druhá lípa Přátelství,“ osvětlila starostka.V blízkosti lip bývala kdysi škola a památník. „Teď je všechno jinak, centrum vesnice se posunulo výš. Ale tím, že tu stromy zůstanou, budou pořád připomínat události, kvůli kterým je naši předci vysadili,“ dodala Milada Holečková.

Pokud se budoucí generace o listnáče pravidelně postarají, porostou v Senince podle odborníků další desítky let.

V rámci kampaně Stromy svobody 1918-2018 odborníci sponzorsky ošetří celkem dvacet osm stromů ve zhoršené kondici. „Kampaň tak vedle mapování jubilejních stromů a výsadby nových klade důraz i na péči o stávající exempláře jako metaforu péče o kořeny české demokracie,“ uzavřel mluvčí Nadace partnerství David Kopecký.