Zámecký park je od roku 1964 spolu se zámkem Kinských, který vlastní Zlínský kraj, chráněný jako kulturní památka. Největší hodnotou parku jsou právě dřeviny a zeleň, o něž ve spolupráci s odborníky i zástupci Národního památkového ústavu pečuje meziříčská radnice.

„Zámecký park tvoří zelené srdce našeho města. Proto jsme nechali vypracovat dendrologický průzkum, který k ošetření vytipoval sto osmdesát osm stromů,“ uvedla místostarostka města Yvona Wojaczková.

Dalších jedenapadesát stromů bude podle posudku nezbytné pokácet kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu.

„Zároveň však počítáme s výsadbou 57 nových stromů a osmadevadesáti vzrostlých keřů,“ doplnila místostarostka.

Meziříčští zastupitelé rozhodovali o úpravách parku na svém zářijovém zasedání. Předpokládané náklady činí 4,7 milionu korun. Vedení města však předpokládá, že konečná cena bude díky veřejné soutěži nižší. Vedoucí odboru komunálních služeb radnice David Černoch na jednání zastupitelů připomněl, že během první etapy úprav parku byla finální cena oproti předpokládané nižší dokonce o sedmdesát procent.

„Náklady činily cirka 250 tisíc korun. Ošetřovalo se 56 stromů a dvaatřicet nových jsme vysazovali,“ přiblížil Černoch.

Radnice navíc požádala o dotaci ze Státního fondu životního prostředí, která by mohla pokrýt až 2,3 milionu korun z předpokládaných nákladů. Odborníci se do obnovy zeleně v parku mají pustit v lednu 2021.

„S ohledem na vegetační klid proběhne do konce března také kácení rizikových dřevin,“ doplnil Tomáš Kunc, referent odboru komunálních služeb radnice.

Zámek a park Kinských ve Valašském Meziříčí

Empírový zámek vznikl na místě původní správní budovy rožnovsko-krásenského panství, která byla v roce 1854 za majitele hraběte Eugena Kinského přestavěna na panské sídlo. Budova porostla o jedno poschodí s mansardovou střechou krytou přírodní břidlicí. Tato přestavba objektu v podstatě vtiskla dnešní podobu.

K zámku přiléhá rozsáhlý park se vzácnými dřevinami založený na přelomu 18. a 19. století. Nejspíš v období přestavby správní budovy na empírový zámek se uskutečnila i rozsáhlá úprava parku, určující v zásadě jeho dnešní ráz.

Park má rozlohu 6,3 hektaru. Bývalý úřednický dům s ovocnou a okrasnou zahradou, později zámek s anglickým parkem, byl v majetku rodů Žerotínů a Kinských. Po roce 1945 se stal majetkem státu. V letech 1949 a 1950 se do uvolněných místností zámku přestěhovalo valašskomeziříčské muzeum. V části objektu vznikly byty, mateřská škola a depozitáře okresního archivu. Zámek Kinských je od roku 1949 nepřetržitě až dodnes sídlem Muzea regionu Valašsko. 

Zdroj: Muzeu regionu Valašsko