„Důvodem nevhodnosti vody je fekální znečištění, kvůli kterému se do vody dostala bakterie Escherichia coli," vysvětlil Vladimír Čáň z rožnovské pobočky Laboratoří ALS.

Podle jeho slov žádná ze zkoumaných studánek neprodukuje pouze podzemní vodu. „Do pramene stéká i povrchová voda, která může být znečištěná," doplnil.

NEKVALITNÍ VODA ZPŮSOBUJE NEVOLNOST

Nekvalitní voda může způsobit průjmy a nevolnost. „Záleží ale na odolnosti jednotlivce," dodává laborant Čáň. Lidem, kteří jsou zvyklí pouze na chlorovanou vodu z měst, může nevhodná voda způsobit větší problémy. Po převaření se však voda dá konzumovat zcela bez problému.

Rožnovská pobočka Laboratoří ALS dělá průzkumy kvality vody každý měsíc. Hygienici však nemají povinnost tuto vodu zkoumat, protože studánky nejsou veřejným zdrojem pitné vody. Náklady na výzkum platí radnice.

O studánky v okolí Valašského Meziříčí se stará tamní Český svaz ochránců přírody.

„Česká republika má poměrně přísné normy na kvalitu vody," vysvětluje si kritické výsledky testů na vodu člen svazu Mirek Dvorský. Členové svazu ochránců přírody vyhodnocují kvalitu vody ve studánkách na území Valašského Meziříčí jednou za rok.

Podle slov Mirka Dvorského je vyhodnocování testů velmi problematické a výsledky kolísají. „Jsou studánky, které měly jeden rok téměř kojeneckou vodu, o rok později jsme naměřili zcela odlišný výsledek," popisuje.

O STUDÁNKY PEČUJÍ OCHRÁNCI PŘÍRODY

Studánka, která se nachází v blízkosti pastvin a močůvkou hnojených polí, bývá znečištěná častěji. Na kvalitu vody má vliv také teplota a sucho. Členové Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí pečují o studánky několik let. V minulosti nadstřešili více než 40 pramenů v Beskydech.

Podle serveru estudanky.cz, který monitoruje studánky na území celé republiky, je na Valašsku přes sto volně přístupných zdrojů pitné vody.

BARBORA ČANDOVÁ