„Chceme, aby expozice obsahovala průřez historií Valašska zhruba od patnáctého století až po období po druhé světové válce,“ informoval předseda ČSBS Ladislav Vítek na pondělní schůzce se zástupci muzea, kraje i města Vsetína.

Důraz chtějí iniciátoři klást také na významné a často opomíjené osobnosti, jakými byli například Josef Sousedík, Michael Thonet nebo bratři Hlavicové.

Podle Ladislava Vítka je třeba budoucím generacím zanechat co nejméně zkreslenou historii, která bude očištěna od ideologických nánosů.

Velká část expozice by měla být věnována období druhé světové války. „Beskydy a Javorníky byly specifickým bojištěm druhé světové války, které má mezinárodní dimenzi. Nebojovali tady jen Češi a Slováci, v naší brigádě bylo minimálně deset národností včetně Američanů, Belgičanů nebo Holanďanů,“ upozornil člen odboje Milan Podzemný z Valašského Meziříčí, který se detailně zabývá právě obdobím druhé světové války.

Chybějí lidé, peníze i prostory

„Muzeum by mělo být moderní ještě za několik let a k tomu je třeba využít dostupné techniky. Aby expozice byla srozumitelná i zahraničním návštěvníkům, musí s nimi komunikovat ve světových jazycích,“ plánuje hlavní autor projektu, osmdesátiletý historik Josef Macháček.

„Počítáme například s několika projektory. Na jednom plátně by se promítaly světové dějiny a v časovém kontextu s tím, události na Valašsku na plátně dalším,“ přiblížil Macháčkův poradce Jan Helis.

Samotní pracovníci Muzea regionu Valašsko, pod které spadá i vsetínský zámek, ale drží nadšení při zemi.

„Domnívám se, že pro tento nápad by byl vhodnější památník Ploština,“ nechala se slyšet Hana Jabůrková.

Podle ní není vsetínský zámek pro takový projekt vhodný kvůli nedostatku pracovníků a volných prostor. A také peněz.

Po prvním jednání však byli pracovníci muzea vstřícnější a do případné modernizace by rádi zapojili i město Vsetín.

„Zatím jsme se domluvili, že společně napíšeme dopis, v němž kraj požádáme o dalšího pracovníka. Až bude připraven scénář, můžeme uvažovat o dalších, třeba postupných krocích,“ nebrání se projektu ředitel Muzea regionu Valašsko Jiří Haas.