Svou zkušenost s vysokými pokutami má například Pavla Manová ze Vsetína. „Sama nikdy nepiji, pokud řídím. S pokutami mám ale nepříjemnou zkušenost. Můj bratr, který měl s pitím problém, nasbíral na pokutách celkem 125 tisíc korun. Myslím si, že je výška pokut přemrštěná," popisuje Pavla Manová.

Cyklistům nenahrává ani fakt, že je na frekventovaných cyklostezkách často spoustu příležitostí si alkohol dát. „Při jízdě na kole jsem nikdy nepotkal cyklistu očividně opilého. U různých odpočívadel ale člověk vidí, že někteří nemají problém s tím, dát si pivo dvě," potvrzuje Radek Kajzer. Někteří cyklisté by proto byli rádi, kdyby se zavedla alkoholová tolerance. „Opilá nejezdím, ale myslím si, že by u cyklistů mohla být alespoň malá tolerance na alkohol, aby si člověk nebál dát si jedno pivo na výletě," říká Kamila Přikrylová ze Vsetína.

Podle zákona je ale cyklista účastníkem silničního provozu, ať už je na silnici, nebo cyklostezce. „Cyklista je po- dle zákona řidič, tudíž i pro něj platí, že nesmí usednout na kolo pod vlivem alkoholu. I cyklostezka je pozemní komunikace, čili ani tam nesmí opilý," vysvětluje policejní mluvčí Lenka Javorková.

Opilí cyklisté jsou častěji zapleteni do dopravních nehod. „Od začátku roku evidujeme třicet dva dopravních nehod s účastí opilých cyklistů. V převážné většině případů byli cyklisté zraněni," varuje Javorková.

Trestá se i neosvětlení

Naměřené dechové hodnoty také často nejsou nízké. Průměr je 1,7 promile. Jenom za víkend 10.11. srpna přistihli policisté ve Vsetíně pět podnapilých řidičů. Naměřili jim hodnoty od 1,39 do 2,77 promile alkoholu v dechu.

Trestné je také to, když cyklista zapomene na osvětlení. Může dostat pokutu do dvou tisíc korun.

„Každý cyklista by měl myslet na svoji bezpečnost a uvědomit si, že je důležité, aby byl na cestě vidět. Doporučujeme mimo povinnou výbavu jízdního kola rovněž používat různé reflexní doplňky," radí Javorková.

Případné úrazy cyklistů jsou většinou způsobeny nejrůznějšími pády. „Nebezpečné je hlavně to, že člověk pod vlivem alkoholu více riskuje. Ztrácí zábrany, a může proto ohrozit nejen sebe, ale i ostatní," dodává mluvčí záchranné služby Hana Polešáková.

Autor: Vendula Životská