Jan Nepomuk Polášek se narodil 16. dubna 1873 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Většinu svého soukromého a profesního života ale strávil ve Valašském Meziříčí. Absolvent prestižní varhanické školy v Brně, kde byl žákem samotného Leoše Janáčka, působil v Meziříčí jako profesor hudby a zpěvu na místním gymnáziu.

V roce 1901 si otevřel i svou vlastní hudební školu. „Mimo to byl vedoucím několika pěveckých sborů, organizoval kulturní akce, spolupracoval s ochotníky, komponoval a tvořil příspěvky do novin. Jeho velkou vášní bylo také rybaření, o kterém dokonce napsal knihu,“ přiblížila Ivana Spitzer Ostřanská z Muzea regionu Valašsko.

Britský hudebník Will Johns.
Ochutnávku na Jarní jazz & bluesové dny zajistí britský kytarista Will Johns

Ovšem největší profesní věhlas zaznamenal Jan Nepomuk Polášek v oblasti sběratelství lidových písní. Nejprve se svým učitelem Leošem Janáčkem a později i Arnoštem Kubešou, kolegou z meziříčského gymnázia, nashromáždil za více než půl století okolo 4 500 valašských a lašských lidových písniček.

Část z nich se podařilo vydat tiskem v několika publikacích a dodnes jsou cenným materiálem pro národopisné soubory a milovníky hudby vůbec.

Pochován je na Valašském Slavíně

Polášek, přezdívaný též „písničkový profesor“, zemřel 3. dubna 1956 ve Valašském Meziříčí ve svých 82 letech. Pohřben je mezi jinými regionálními velikány na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm, kam byly jeho ostatky přeneseny v roce 1973.

Muzeum regionu Valašsko se u příležitosti letošního 150. jeho narození Jana Nepomuka Poláška rozhodlo uspořádat na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí výstavu. „Přibližuje životní osudy a dílo tohoto výjimečného pedagoga, sběratele lidových písní a hudebního skladatele, který svou činností přispěl k rozvoji společensko-kulturního života ve svém městě i uchování tradiční lidové kultury na Valašsku. Jeho jméno přitom není současné veřejnosti až tak známé a my to chceme alespoň částečně napravit,“ uvedla Ostřanská.

Výstava bude zájemcům přístupná od soboty 21. ledna do neděle 28. května.