VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochránci přírody vyrazí do Beskyd mapovat velké šelmy

Beskydy – Každoroční mapování výskytu velkých šelem začne ve čtvrtek v Beskydech. Stopy rysů, vlků a medvědů zde budou až do neděle hledat pracovníci správ chráněných krajinných oblastí a národních parků. O víkendu se k nim připojí dobrovolníci.

27.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Mapování pohybu velkých šelem se v Beskydech uskuteční už po devětadvacáté. Poprvé ochránci přírody vyrazili do terénu v roce 1984.

Na sněžnicích, lyžích, případně pěšky procházejí území o rozloze dvanácti set čtverečních kilometrů. K dispozici mají zákresové mapy a pomůcky pro dokumentaci. „Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, zjišťujeme, kolik šelem se na něm pohybuje," informovala Dana Bartošová ze Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy. Při akci se kromě velkých šelem zaznamenává i výskyt ostatních druhů zvířat.

Ochránci přírody se při letošním mapování zaměří také na výskyt šelem v sousední Chráněné krajinné oblasti Kysuce na Slovensku. „Podle posledních odhadů se v Beskydech včetně přilehlé pohraniční strany Slovenska vyskytuje osm až deset rysů, tři až pět vlků a dva či tři medvědi," upřesnila počty Dana Bartošová, která mapování koordinuje.

Beskydy jsou jediným místem, kde u nás zmíněné tři šelmy žijí všechny. „Zatímco rysa lze podle ochránců spatřit i jinde, medvěda a vlka se daří pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích. Přicházejí do nich právě ze sousedního Slovenska," informovala Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Pohyb krajinou však podle ekologů šelmám komplikují silnice s hustým provozem, hrozbou jsou také pytláci. „Ilegální lov představuje vážnou překážku přežití vzácných šelem," upozornil nedávno Miroslav Kutal z Hnutí Duha. Mimo jiné i z toho důvodu před třinácti lety vznikl projekt takzvaných vlčích hlídek, které mají svou přítomností v terénu samozvané lovce odrazovat.

Zúčastnily se jej stovky dobrovolníků, kteří v terénu strávili tisíce hodin. „Podařilo se také získat cenné údaje o výskytu šelem včetně unikátních fotografií beskydských rysů," připomněl Miroslav Kutal.

Přes výše uvedené se ochránci přírody shodují, že navzdory civilizačním překážkám se například medvědům občas podaří proniknout z Beskyd dále na západ. Také vlci se v poslední době díky své pohyblivosti a přizpůsobivosti objevují i v dalších pohořích na severu Čech a Moravy.

Výsledky letošního sčítání vyhodnotí pracovníci Správy CHKO Beskydy. Závěrečná zpráva ze sčítání bude podle ochránců přírody k dispozici zhruba za měsíc. V případě nepříznivého počasí, jako je trvalé sněžení či déšť, se akce uskuteční v náhradním termínu od 7. do 10. března.

Autor: Michal Burda

27.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční strom Nedašova Lhota
27

ANKETA: Vyberte nejkrásnější vánoční strom ve Zlínském kraji

Naši prvňáci. Ilustrační foto

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ Zubří ve Valašském deníku

Zpěv koled už zítra večer doplní děti ze školky

Sedmého ročníku akce, která v jediný okamžik rozezpívá celou republiku, se letos zúčastní také vesnice na Horním Vsacku. Janová není ve společném zpívání nováčkem.

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

SOUTĚŽ: Pošli nám svou pohádku a vyhraj

Vánoce jsou tady, a jelikož k nim patří pohádky, tak Deník vyhlašuje soutěž o nejkrásnější dětskou pohádku. Pokud rádi píšete nebo kreslíte, tak neváhejte a zapojte se do soutěže o tu NEJ VÁNOČNÍ POHÁDKU ROKU 2017.  

Přijďte si zítra zazpívat koledy, lidé na Valašsku se připojí na desítkách míst

FOTOGALERIE / Posedmé si stovky lidí v regionu společně s Valašským deníkem zazpívají vánoční písně při celorepublikové akci Česko zpívá koledy. Letošní ročník se uskuteční ve středu 13. prosince v 18 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT