S horkem se každý vyrovnává po svém. Nejčastěji lidé volí pobyt u vody. K osvěžení láká v regionu celá řada koupališť, přírodních i umělých vodních nádrží.

Ne všichni si ale právě užívají volna a hodinám stráveným na vyhřátém pracovišti se nevyhnou. „Klimatizaci v práci nemáme, takže je tady na umření. Naštěstí si ale můžeme z pípy volně načepovat libovolné množství studené perlivé i neperlivé vody," přiblížila Vsetíňanka Jana Barboříková.

Její recept na horko je jednoduchý. „Jdeme si sednout s kamarády do zahradní restaurace a tam si dáme nějaký studený osvěžující nápoj. Nebo jedeme na chatu, kde máme zahradu s bazénem," přiblížila Jana Barboříková.

Zabarikádujte se doma a čekejte

V krajním případě se „zabarikáduje" doma. „Jen ležíme u televize a zapnutého větráku, protože je takové vedro, že nejsme schopni dělat vůbec nic," líčí s úsměvem Vsetíňanka.

Petra Skýpalová z Valašského Meziříčí bývá v práci do pozdních odpoledních hodin. Největšímu náporu rozpáleného slunce se tedy alespoň přes den vyhne. „Večer zajdeme na pivko s kamarádkami a pak rychle spát. Takže o velmi teplém počasí ani příliš nevím," krčí rameny Petra Skýpalová.

Moderní doba přináší ochlazení na místech, kam se obvykle chodí za nákupy. „Když je horko, v supermarketech je zima. Klimatizace tam jede na plné obrátky," hodila svůj tip třiadvacetiletá Bára ze Vsetína.

Ponořte se do lesů nebo solné jeskyně

Úkryt před bodajícími slunečními paprsky skýtají také stinné lesy či jiná přírodní zákoutí. Nabízí se výlet například k Pulčínským skalám a odpočinek v jejich stínu.

Spojení příjemného s užitečným může v těchto dnech přinést například návštěva solné jeskyně v Zašové. Teplota se zde pohybuje stabilně kolem dvaceti stupňů Celsia, což je oproti venkovní tropické pětatřicítce podstatný rozdíl.

„Vždycky s nadsázkou říkám, že se k nám lidé chodí v létě ochladit a v zimě zase ohřát," usmívá se provozovatel jeskyně Pavel Trčka. Připustil ale, že lidé přece jen v létě volí tradičnější způsob osvěžení, a to u vody.

V zámeckých komnatách je dobře

Na příjemné klima mohou v létě lákat také hrady a zámky. Přece jen v silných zdech nestoupá teplota do závratných výšin.

„Návštěvníci, kteří dorazí k nám do zámku, nyní rádi setrvají déle a snaží se využít všech služeb, jen aby se vyhnuli návratu na horké slunce," potvrdila kastelánka zámku v Lešné u Valašského Meziříčí Alena Lysá. I ona ale pocítila s nástupem veder úbytek návštěvnosti.

Turisty podle ní odrazuje cesta rozpáleným autem, kterou musí kvůli návštěvě zámku absolvovat. „Máme také zámecký park, který láká k podvečerním osvěžujícím procházkám. Odsud ale návštěvníky vyhánějí komáři," netajila kastelánka.

Sněžné jámy jsou v červenci už vyschlé

Originálního způsobu, jak se ochladit, by mohli využívat lesníci. Nabízí se možnost využít sněžných jam, jež jinak slouží k uchování sazenic.

V pokročilém červenci už ale ani v těchto sníh k nalezení není. „My už navíc sněžné jámy ani nemáme. Máme klimatizovanou halu, ale ta je nyní stejně vypnutá. Takže v té se také nezchladíme," smál se meziříčský lesník Václav Grossmann.