Na vlastní kůži si vyzkoušeli, jak se cítí bezdomovci v zimních měsících. Azylové domy na Valašsku jsou na zimu připravené, zaznamenávají nárůst uživatelů nocleháren, některé navyšují kapacity.

Ve Vsetíně je všech šestatřicet lůžek v Azylovém domě obsazených. V noclehárně kapacita aktuálně ještě dostačuje. „Můžeme poskytnout dvanáct lůžek pro muže a čtyři pro ženy. V posledních dnech se počet lidí pohybuje mezi osmi až dvanácti,“ vypočítala vedoucí Azylového domu a noclehárny Elim Vsetín Ester Savková.

Potvrdila, že oproti loňsku zaznamenali nárůst nocujících lidí bez domova. „Každoročně můžeme nabídnout také alespoň židle. Aby mohli lidé ve velkých mrazech přečkat noc v teple,“ doplnila.

Valašskomeziříčskou noclehárnu provozuje tamní Charita. Vedoucí noclehárny Pavel Březovják potvrdil, že noclehárna s kapacitou dvaceti lůžek je téměř plná. „Mívali jsme tu kolem deseti. Teď to stouplo. Aktuálně tu spí šestnáct lidí,“ informoval.

Ředitel meziříčské Charity Jiří Gavenda doplnil, že od příštího týdne budou rozšiřovat službu denního centra. „Od 1. prosince budeme otevírat ještě v sobotu a neděli dopoledne. Přes zimní období se tu mohou lidé ohřát, uvařit si čaj nebo polévku a být v teple,“ vysvětlil.

Na krizové situace při velkých mrazech jsou připravení. „Operativně můžeme řešit vyšší požadavky na lůžka a poskytneme skládací postele. Vloni toho ale nebylo zapotřebí,“ sdělil Gavenda.

Nejmenší noclehárna v Rožnově pod Radhoštěm disponuje osmi lůžky. „Zjistili jsme, že je to nedostačující, proto se nám od 1. ledna kapacita zvýší na čtrnáct lůžek,“ informovala vedoucí Denního centra a Noclehárny Rožnov Daniela Uhříková.

Přespat tu ale už teď chodí dvanáct lidí. „Lůžka už tu máme připravené a zkolaudované. Začali jsme je poskytovat už teď s předstihem, ještě před oficiálním termínem,“ doplnila. V Rožnově předpokládají, že minimálně přes zimu bude kapacita noclehárny plná.