Lidé si stěžovali hlavně na nepřetržitý proud těžkých kamionů, mířících na Slovensko, které často ani nedodržují předepsanou rychlost. „Problémem číslo jedna je hustá doprava. Jinak tady máme všechno, co k životu potřebujeme: navíc krásné sportovní centrum, nádherné okolí s naučnými stezkami,“ uvedl například Ladislav Pechal.

Špatnou situaci by mohla vyřešit nová silnice na Slovensko, jejíž plány už existují. Podle starosty Horní Lidče je hustá doprava problémem nejen jeho obce, ale i celého Hornolidečska a na otálení není čas.

„Za pět let to bude totiž podle mne ne o sto, ale o dvě stě procent horší. Nic jiného tento problém neumí vyřešit, než nová cesta na Slovensko: propojení R49 a R6,“je si jistý starosta Josef Tkadlec.

Přesto, že většině lidem nepřetržitý provoz vadí, ozývají se i hlasy, které se stavbou silnice nesouhlasí. Námitky mají také ochránci přírody. „Samotná silnice, tak jak je plánovaná, nám připadá zbytečná. Obáváme se, že vznikne mezinárodní dálnice, která do oblasti stáhne mnohem větší dopravu,“ poznamenal jednatel ČSOP Valašské Meziříčí Milan Orálek.

Vizovické vrchy, které má nová komunikace protínat, patří podle jeho názoru, k nejméně dotčeným místům v regionu.

„Zároveň se jedná o koridor, kterým táhnou zvířata, zejména šelmy,“ dodal Orálek.

Výstavba silnice se dotkne i obcí Pozděchov a Lačnov. Jejich vedení se ale zatím k problematice příliš vyjadřovat nechce, protože jednání jsou teprve v začátcích. „Trasa je už daná. Nyní ale čekáme na další technickou studii, ke které se budeme chtít vyjádřit,“ komentovala starostka Lačnova Marie Vlčková. V podobném duchu se vyjádřila i šéfka obecního úřadu v Pozděchově Vlasta Sláčíková.