Nic se nezměnilo, po sedmi letech přichází druhý pokus. Místní sepsali petici, kterou podepsala bezmála stovka lidí, a předložili městu. Vedení jim nabízí dvůr ke koupi.

Obyvatelé domů 1729 a 1730 poukazují na nevyhovující stav dvora, který opravy nutně potřebuje. „Silniční plochy, parkoviště, chodníky, celkově povrch je špatný. Rozpadají se obrubníky i vyvýšené trávní plochy,“ popsal předseda výboru Společenství vlastníků jednotek (SVJ) Jindřich Veverka.

Často diskutované je i místo pro popelnice, které využívají obyvatelé ze širokého okolí. „Hned vedle je pískoviště. Děti si hrají ve smradu a nepořádku. Město nemá na úpravu dvora za pár milionů. Hlavně že se přemýšlí o lanovce a skleněných lávkách přes Bečvu za stovky milionů,“ zlobil se místní Dušan Póč.

Petici za revitalizaci podepsalo dvaadevadesát lidí. Místostarosta Vsetína Tomáš Pifka informoval, že rada ji vzala na vědomí a v nejbližší bude jednát s obyvateli této lokality. Existují dvě varianty řešení. „Buď si pozemek odkoupí, budou mít dvůr v soukromém vlastnictví a mohou si ho opravit a užívat podle sebe. Nebo to zůstane na městě, ale pak to bude veřejná plocha k užívání pro všechny,“ nastínil Pifka.

V prvním případě se jedná o půl roku trvající proces. Po zveřejnění záměru a schválení zastupitelstvem by mohl být v září pozemek ve vlastnictví obyvatel. Ve druhém případě by šlo nejméně o dva roky.

Varianta odkupu je podle Jindřicha Veverky ze SVJ nemožná. „Už tenkrát to minulé vedení nabídlo k prodeji a bylo to zadarmo drahé. My to ani jako právnická osoba koupit nemůžeme, jedině jako podílníci. Ale to by se muselo domluvit sto procent obyvatel a to je nemožné,“ kalkuloval Veverka.

Místní tak budou muset počkat, až vedení města zařadí opravu do některého z příštích rozpočtů. „Jsme si vědomí, že když město dvůr opraví na vlastní náklady, neboť pozemek mu patří, bude sloužit široké veřejnosti. Doufáme však, že při přípravě projektu se budeme moci k tomuto vyjádřit,“ uzavřel iniciátor petice Jaromír Weinhold.