V dávných dobách, kdy to nebyla radnice, ale měšťanský dům, v přízemní klenuté místnosti čepovali pivo a možná také skladovali utkané sukno na vojenské mundúry. Meziříčští radní tady začali rokovat po druhé světové válce. Teď už se scházejí jinde a do historické zasedací místnosti vodí vzácné návštěvy, případně ji pro veřejnost otevřou během Dnů města.
Dříve její stěny zdobily portréty členů šlechtického rodu Kinských, majitelů sousedního panství Lešná. Před časem se obrazy zapůjčené od Muzea regionu Valašsko vrátily do obnoveného lešenského zámku. Jejich místo nezůstalo dlouho prázdné. Od včerejška na radnici visí dřevěné desky s faksimilii starých listin.
„Jsou to věrné napodobeniny čtyř listin vztahujících se k dějinám města. Třeba narovnání z roku 1555, kdy se Meziříčí a Krásno rozdělovaly, nebo listina z roku 1672, v níž vrchnost potvrzuje městu dřívější výsady," říká památkář městského úřadu Petr Zajíc.
Historické listiny zapůjčily archivy v Olomouci a Vsetíně.
Dřevěné desky jsou věrné napodobeniny čtyř listin vztahujících se k dějinám města. FOTO: Josef Beneš
„Nejvzácnější faksimile zatím chybí, protože je stále ve výrobě. Originál pochází z roku 1419. Držitel arnoltovické tvrze Jindřich z Bystřice v něm zakládá oltář v meziříčském kostele. Je to nejstarší zpráva o kostele, navíc opatřená nejstarší pečetí města," vysvětluje památkář a dodává, že listina má být hotová do konce roku.
Výroba faksimilií byla velmi náročná. „Podílel se na ní tým lidí, včetně restaurátorů a konzervátorů. Data na listinách jsme museli převést do digitální podoby a důkladně porovnat s originály. Faksimile na archivním papíru mají věrnou patinu, s ořezy, ohyby a jiným poškozením. K nerozeznání jsou i pečetě. Některá zavěšení odborníci upletli s použitím dobových postupů," přiblížil jejich vznik Miroslav Stejskal z olomouckého Studia Trinity. Výsledek předčil očekávání.
„Když jsme originály vraceli, pracovníci archivu je stěží rozeznávali od kopií," líčí úsměvnou historku památkář Zajíc. Na myšlenku zhotovit věrné kopie starých listin přivedla vedení radnice dřívější výstava jejich originálů, která se uskutečnila právě v historické zasedací místnosti.
Možná skončí faksimile u Žerotínů
„Chtěli jsme pro město získat staré písemnosti a mapy, které bychom mohli při vhodné příležitosti vystavit," říká místostarosta Jiří Pernický, jenž nevylučuje, že faksimile v budoucnu nechají přenést do nedalekého zámku Žerotínů. „Mohla by se stát součástí tamního Muzejního a galerijního centra. Do historické zasedačky bychom pořídili například umělecká díla," připouští Pernický.
Autor: Josef Beneš