Magický čas. Jedenáct minut před jedenáctou dopoledne zakryl Měsíc zhruba třiasedmdesát procent Slunce. „Tento jev je velice vzácný a tentokrát je také pozoruhodné, jak velká část slunečního disku byla zakrytá. U částečného zatmění slunce bývá totiž zakryto kolem čtyřiceti procent plochy," prozradil bývalý ředitel Hvězdárny Vsetín Jiří Haas.

K výraznému setmění sice nedošlo, znatelně se však na chvíli ochladilo. „Byly vlastně ideální podmínky. Počasí vyšlo nádherně a byla jasná obloha," dodal Jiří Haas.

Do hvězdárny přišly pozorovat částečné zatmění Slunce děti z pěti základních škol ve Vsetíně. Vzácný přírodní úkaz si nenechali ujít ani středoškoláci ze vsetínské Kostky. „Zatmění bylo super. Slunce jsem pozoroval přes dalekohled a pak přes malé sklíčko. Už se těším na další," pochlubil se jedenáctiletý Marek Štědrý ze Vsetína.

Kromě dětí se na hvězdárnu vyrazili podívat také dospělí. „Je to velmi vzácný jev a nezapomenutelný úkaz. Byla by škoda nechat si jej ujít. Těší mě, že kromě nás je zájem o pozorování zatmění také mezi dětmi. Považuji to za výbornou pedagogickou pomůcku," pochvalovala si třeba důchodkyně Anna Štěpánková.

Mimo venkovní pozorování Slunce přes dalekohled měli návštěvníci hvězdárny možnost pozorovat také projekci v kupoli hvězdárny. „V sále jsme pozorovali úplné zatmění Slunce, ke kterému došlo na Faerských ostrovech," prozradil pracovník Muzea regionu Valašsko Jan Husák.

Silné sluneční záření je pro člověka nebezpečné, proto je vždy nutné zatmění pozorovat přes sklo. „Nejjednodušší je dívat se do slunce přes svářečské sklo, které zabrání intenzivnímu slunečnímu záření. To zabrání poškození sítnice," dodal Jan Husák.

Vůbec nejvýraznější zatmění měli možnost Češi vidět v roce 1999, kdy Měsíc zakryl devadesát osm procent Slunce. Dalšího výrazného zatmění Slunce se obyvatelé dočkají za jedenáct let. K úplnému zatmění dojde v našem časovém pásmu až v roce 2135.