Ve velkém sále domu kultury si návštěvníci, kterých se i přes nepříznivé počasí sešel hojný počet, do sytosti užívali například dance aerobiku, cvičení na protažení páteře či rehabilitačních cvi­ků.

Co si zacvičit s vibračními tyčemi?

Nejatraktivnější však pro příchozí byla novinka letošních Dnů zdraví, cvičení s vibračními kmitacími tyčemi zvanými flexi-bary. „Je vhodné pro jakoukoliv věkovou skupinu. Díky kmitavému pohybu zapojuje i nejhlouběji uložené svalstvo a posiluje celou horní polovinu těla. Prospívá páteři,“ vylíčil stručně hlavní přednosti náčiní instruktor Václav Gono, který v domě kultury návštěvníkům předcvičoval.

„Viděla a vyzkoušela jsem to poprvé v životě a mám z toho velmi dobrý pocit. Kdyby byla v budoucnu příležitost, určitě bych si toto cvičení zopakovala,“ pochvalovala si Tereza Čížová, která na vsetínské Dny zdraví dorazila z Valašských Klobouk.

Podobně reagovali i další návštěvníci. „Aerobik nebo taibo jsou nyní všude. Flexi-bary jsou zase něco nového, co zde ještě nebylo,“ zamyslela se Soňa Kyjovská ze Vsetína.

Malý sál domu kultury nabízel na několika stanovištích různá zdravotnická měření, které připravili zaměstnanci vsetínského pracoviště Státního zdravotní ústavu Praha společně se Střední zdravotnickou školou a Vyšší odbornou školou zdravotnickou Vsetín.

Změřili i krev, cholesterol a cukr

Odborníci lidem zjistili jejich hmotnost či hodnoty krevního tlaku, cholesterolu a cukru v krvi. Nechyběly ani speciální poradny, například podologická či dentální.

„Jsem spokojená. Vyšla jsem z toho dobře,“ pochválila se po absolvování „kolečka“ Soňa Kyjovská.

Foyer domu kultury se v sobotu proměnilo v improvizované spinning centrum. Pro příchozí bylo připraveno několik rotopedů a také zkušení instruktoři, připravení zájemcům o jízdu fundovaně poradit.

Na závěr se konala jib party

Tečkou za Dnem zdraví a pohybu byla Vsetin jib party na prostranství před domem kultury. Na speciálních překážkách se početnému diváctvu představili se svou exhibicí vyznavači snowboardingu a freeskiingu.

Organizátoři akce neskrývali spokojenost. „Sešla se nám celá řada pěkných ohlasů. Je dobře, že si lidé našli do domu kultury cestu, i když počasí nebylo zrovna příjemné,“ zhodnotila na závěr Kateřina Trochtová ze Společnosti pro komunitní práci.