Dlouholetým poutníkem na Velehrad je už více než šest desítek let 77letý klarinetista Vítězslav Kovář ze Starého Města.

„Tady na Velehradě jsem za ty roky hrával jako člen monstr orchestrů s kdejakými kapelami. Klarinet si proto brávám vždycky a mám ho s sebou i dnes. Národní pouť jsem vynechal jen vloni, protože jsem byl zrovna v lázních v Jáchymově,“ přiznává Staroměšťan, jenž do poutní obce přijel na kole.

Naopak návštěvnickou premiéru Velehradu absolvoval v pátek Václav Klaus mladší.

„Já se přiznám, že jsem na Velehradě poprvé. Pozval mě pan arcibiskup Graubner. a já jsem toho pozvání využil, abych zakusil tuto krásnou atmosféru,“ poznamenal Václav Klaus mladší. Z jeho rodinného kruhu se Dnů lidí dobré vůle účastnila také jeho matka Livia Klausová.

Slavnostní bohoslužbu na nádvoří baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje celebroval a kázání v češtině pronesl papežský nuncius v České republice Charles Daniel Balvo, který je rovněž americkým katolickým duchovním, diplomatem Svatého stolce a titulárním arcibiskupem castellským.

Ten v promluvě mimo jiné upozornil na to, že dnešní svět se vyznačuje stejnými obtížemi a výzvami, jimž čelily první křesťanské komunity v Korintu.

„I dnes ve společnosti existuje mnoho národností a zlo je skutečně přítomno. Na výběr je tolik různých filozofií a náboženských směrů. Světu, který hledá cíl a smysl, nabízíme poselství víry, naděje a lásky,“ vzkázal věřícím americký duchovní.

U příležitosti tří významných výročí, 1150 let od smrti sv. Cyrila a současně jmenování prvního moravského arcibiskupa sv. Metoděje, 200. výročí jmenování Jana Rudolfa Habsbursko-Lotrinského olomouckým arcibiskupem a 30. výročí svatořečení Anežky České, bylo vystaveno ve velehradské bazilice vzácné Palladium země České.

Jde o zarámovaný obrázek Panny Marie s Ježíškem v náručí (19 x 13,5 cm), který údajně obdržela sv. Ludmila při svém křtu od sv. Metoděje.

Ve službách Maltézské pomoci byla na Velehradě v pohotovosti desítka sester a devadesát dobrovolníků.

„Během obou dnů jsme ošetřili na 25 lidí, převážně z oděrkami. Při páteční slavnostní bohoslužbě pak pět lidí vyhledalo naši pomoc kvůli kolapsu, většinou z dehydratace,“ řekl Deníku koordinátor Maltézské pomoci Michal Umlauf. Navíc jednoho člověka po páteční mši svaté odvezla do nemocnice záchranka kvůli epileptickému záchvatu.

Relativně poklidnou situaci v průběhu 48hodinové akce hlásí i strážci zákona.

„Veškerá policejní opatření, a to bezpečnostní i ta dopravní, jsme v případě Dnů lidí dobré vůle ukončili za bilance jednoho případu špatného parkování a drobné dopravní nehody,“ uvedl mluvčí krajských policistů ve Zlíně Petr Jaroš.