„Je to skvělé, zdá se, že tentokrát konečně pojedeme. Lidé jsou už natěšení, volali mi už z Ostravy, Frýdku, ale i z Bzence,“ oznamoval už několik dní předem organizátor akce Petr Woller.

V sobotu ráno se na startu prezentovalo stodvaapadesát milovníků bílé stopy.

„Pravda je, že jsme vždycky mívali přes dvě stovky účastníků. Je vidět, že dvouletá pauza zanechala své následky,“ pokyvoval hlavou Woller.

Startovalo se postupně ze dvou míst. Aktéři si tak mohli vybrat, zda poběží padesátikilome­trovou nebo zkrácenou třicetikilometrovou trasu.

„Z Bumbálky vyráželi lyžaři od půl osmé ráno do deseti hodin. Další pak ze Soláně o devíti do půl desáté,“ prozradil organizátor.

S nástrahami a délkou trati si nejrychleji poradila trojice mužů Jan Večeřa z Březové u Slušovic, Antonín Domanský z Otrokovic a Jan Šesták z Uherského Brodu. Prvně jmenovanému na to stačily tři hodiny a patnáct minut, druhému tři hodiny a třiapadesát minut a poslednímu z trojice ještě o dvě minuty více.

„Nečekal jsem, že se mi podaří dojet nejrychleji. Myslel jsem, že se najdou lepší běžkaři, než jsem já,“ uvedl vítězný Jan Večeřa. Podle svých slov, se běžkám věnuje pouze rekreačně o víkendech a jeho hlavním sportem je spíše fotbal.

„Když jsem tady byl před třemi lety, měl jsem čas o hodinu horší,“ zavzpomínal sportovec. Připustil, že i letos už ke konci síly docházely.

„Na závěrečném sjezdu už bylo málo sněhu, bylo to zledovatělé. Hodně záleželo na vůli,“ bilancoval Večeřa.

Na závěrečný úsek trati si stěžovalo více účastníků. I podle organizátorů to byla jediná kaňka na jinak úspěšném ročníku Valašské padesátky.

„Bohužel navzdory našim prosbám, někdo část trati nad vsetínskou hvězdárnou prohrnul, čímž značně zkomplikoval lyžařům dojezd. Nejhorší to bylo okolo usedlosti U Janotů,“ potvrdil organizátor Petr Woller.