Ovčácký den začínal v deset hodin dopoledne, živo tu však bylo mnohem dřív. Už po deváté se k Obecnímu úřadu do Prlova začali sjíždět první rodiny s dětmi. Chtěli si ten den užít od samého rána.

„Jezdíme sem pravidělně už čtyři roky a víme, že je problém zaparkovat. Bývá tu hodně lidí, tak jsme si dnes přivstali," přiznala Vladislava Češková, která přijela s rodinou ze Zlína.

Další maminky s dětmi začali záhy přibývat. zatímco děti byly zvědavé na domácí zvířata, dospělé to táhlo ke stánkům s rtadičními řemeslnými výrobky a také k čerstvým produktům ze Zlínského kraje.

Krajové speciality návštěvníky lákaly

Ochutnat zde bylo možné čerstvé vocné šťávy, mléčné i masné výrobky, ale i jehněčí a ovčí speciality. Největší úspěch u všech slavily ovčí korbáčky.

V hlavní roli tu však byly ovečky. Zastoupeno zde bylo i nejznámější české plemeno ovce valašky.

Návštěvníci se dozvěděli, jak se o takovou valašku starat a zda je práce s ní náročná. „Překvapilo mě, jak se ovcím stříhají kopýtka. Musím říct, že to vypadalo trochu drasticky, ale pán nás uklidňoval, že jí to nebolí," přiznala pětadvacetiletá Kateřina Zgarbová ze Vsetína.

Kromě stříhání kopýtek předváděli zkušení chovatelé s pomocí studentů Střední zemědělské a přírodovědné školys v Rožnově pod Radhoštěm, jak správně ovci na léto ostříhat.

Výrobky z ovčí vlny jsou stále žádanější

Co s použitou vlnou se zase děti i dospělí dozvěděli ve stanu vedle obecného úřadu. Řemslnice zde z vlny vyráběly plstěné ozdoby a také jí zpracovávaly na kolovártku.

Devátý ročník Ovčáckého dne měl letos jednu inovaci. Během roku vznikolo v prlově víceúčelové hřiště a proto se program přesunul také před obecní úřad. „Myslíme si, že je to možná i lepší, protože si návštěvníci mohou projít celý prostor a zbytečně se netlačit. Jinak to zatím vypadá, že se tu lidem líbí. Jsme rádi, že se vracejí a dává nám motivaci do dalších let. Také počasí nám přeje," zhodnotila účast Jana Malinová z obecního úřadu.

Ani letos nechyběla v Prlově tradiční soutěž v pojídání halušek. Ženy a muži si pak brousili zuby také na soutěž v přadení na kolovrátku.