Po jedenácté pak bylo všech dvanáct týmu připraveno začít s přípravou.

Základem bylo krájení cibule. Ne jeden z kuchařů začalo u prkének ronit slzy. Citlivost však šla tentokrát stranou. „Cibule a česnek je základ," shodovali se všichni soutěžící.

Počasí sice bylo všelijaké, amatérským kuchařům a kuchařkám to však nevadilo.

Hovězí klasika i originální nápad

V Poličné se originalitě meze nekladly, takže každý přišel se svým receptem. někteří vsadili na klasiku z hovězího masa. Účastníci z mysliveckého spolku pak dali přednost gulášům zvěřinovým.

„Máme tady různé druhy. kromě hovězího také bude porota ochutnávat guláš z dančího nebo srnčího masa. Takovou raritou bude guláš z krůtího masa a hlívy," prozradil starosta Poličné Vladimír Místecký.

Ten si hojnou účast na prvním ročníku soutěže O nejlepší guláš pochvalovat. „Jsem rád, že se zúčastnilo tolik týmů. O soutěži jsme dávali vědět s předstihem, aby se stačilo rozmyslet co nejvíce amatérských kuchařů," podotkl starosta.

Uvařené guláše neochutnala jen odborná porota. Svého vítěze si vybrala také laická veřejnost.

„Máme připravené dvě ceny. Cenu poroty a cenu veřejnosti. Vítězný tým si pak odnese měděný kotlík, se kterým se pak doufáme zúčastní i v příštích ročnících. Pro vítěze laické veřejnosti máme připravené velké vařechy," dodal Vladimír Místecký.

Do vaření se pustili muži i ženy

V soutěžních týmech, které mohli mít maximálně tři členy převládali muži. nechyběl však ani jedna ryze ženská základna. „Jsme jedině čistě ženský tým a jako jediné jsme se rozhodly vařit segedínský guláš," pochvalovala si třiasedmdesátiletá alena Žilinská z Poličné.

Kuchařky nenechaly nic náhodě. „V pátek před soutěží jsme se sešly a dohodly se, jaký guláš vlastně budeme vařit. Shodly jsme se na segedínu, ale bylo potřeba doladit některé detaily. Každá z nás totiž vaří guláš jinak," vysvětlovala paní Žilinská.

Množství guláše u každého týmu se lišilo. Někteří vařili v menším kotlíku. Jiní se vůbec nežynýrovali a uvařili guláše opravdový kotel.

„Zastáváme taktiku, že pokud porotu nepřesvědčíme kvalitou, tak ostatní soupeře ubijueme kvantitou," vtipkoval Aleš Cvrček, který si atmosféru na poličenském hřišti velmi pochvaloval. „Za mě se tato akce vydařila na jedničku. Určitě bych se chtěl zúčastnit i příští rok.

Příprava guláše přece jen nějakou chvíli trvá. Ani tak ale soutěžící nehladověli. K zakousnutí každý přinesl koláč. Opodál se pro největší hladovce smažily bramboráčky.

Měděný kotlík si nakonec za nejlepší kulinářský výkon odnesl Jan Václavík za svůj guláš z divočáka. Veřejnosti pak nejvíce chutnaly gáluše volejbalového družstva a krůtí guláš s hlívou.