Tentokrát byl více zaměřený na tradice. „Podařilo se nám dostat na jarmark řemesla, která zde dříve nebývala. Lidé na to reagují velice dobře," řekl místostarosta Ratiboře Martin Žabčík.

Tradiční řemesla a činnosti si mohli lidé prohlédnout například ve stavení vedle obecního úřadu. Marie Hrňová z Huslenek tady vyšívala kroje, ratibořský rodák Martin Děckuláček předvedl výrobu pastýřských koncových píšťal. „Je to můj koníček. Dostal jsem se k němu přes strýce, inspiroval mne také výrobce lidových nástrojů Vít Kašpařík," prozradil řemeslník.

Z dalších rukodělných činností bylo k vidění drhnutí peří, paličkování či škrábání husích vajíček. Svůj um předvedli umělecký kovář Josef Kovář z Jarcové a tvůrce dřevěných soch Rostislav Zimek z Mikulůvky. Příchozí mohli také ochutnat bramborové placky a pečená jablka. „Je dobře, že se takové tradiční věci pořád ukazují. Mnoho lidí už je možná ani nezná," ocenil Ratibořan Jakub Machálek.

Zpestřením sobotního jarmarku v Ratiboři byla soutěž o nejlepší klobásu a také výstava dřevořezem místního rodáka Jindřicha Růžičky. K poslechu zahráli Miklovci.

Dechová hudba doprovázela v sobotu jarmark také ve Valašské Polance. I přes nepřízeň počasí zde panovala pohoda. „Určitě tomu pomohlo koncertování dechovky a stánky plné voňavých klobás, ovarů, jitrnic a jelit, ale také frgálů. A k tomu setkání s přáteli. Pěkný nástup podzimu," pochvalovala si Alena Uhlířová. Do Polanky přijela ze Vsetína. „Koupila jsem už i nějaké drobné vánoční dárky," prozradila.

Ze Vsetína byl i další z řady návštěvníků Vladimír Zbranek. „Jeli jsme náhodou kolem a udělali dobře, že jsme zastavili. Pochutnali jsme si na zabijačkových specialitách a dcera si koupila háčkované postavičky," řekl Vsetíňan.