Černá dodávka se slovenskou SPZ se v úterý po desáté hodině dopoledne řídí přes státní hranici od Drietomy do Starého Hrozenkova. Za ní se ozývají houkačky vozidel slovenských policistů. Řidič neuposlechl jejich výzvy k zastavení a chce ujet do České republiky.

Jenomže tady už policisté díky operačním střediskům vědí, co se děje. Na hranicích mezitím postavili zátarasy. Hlídky mají díky informacím, které putovaly přes policejní operační střediska obou krajů, přesné instrukce. Na situaci jsou připraveni. Řidič dodávky tak nemá šanci. A on to ví, proto otáčí dodávku zpět na Slovensko.

PACHATEL JE MRTVÝ, POLICISTÉ RANĚNÍ

Honička má však nečekaný vývoj. Dodávka naráží do vozidla slovenské policie. V něm zůstávají dva těžce ranění policisté. Pachatel, řidič dodávky, vychází z vozu a vytahuje zbraň, se kterou míří na policejní hlídku.

Požár bytu v 6. patře domu v ulici Zdeňka Fibicha ve Valašském Meziříčí; úterý 24. září 2019
Při požáru bytového domu v Meziříčí se zranili dva lidé

Vzduchem se ozývají výstřely. Pachatel padá mrtvý k zemi. Z vozu stačilo utéct pět nelegálních migrantů, které převaděč řidič dodávky vezl. Rozbíhají se do lesa. Celé situaci přihlížela manželka mrtvého pachatele, které je nyní poskytována posttraumatická pomoc.

V tuto chvíli však začíná boj o život těžce raněných policistů. Na místo přijíždí hasiči a záchranáři, kteří je vytahují z vozu.

PROVĚŘENO. KOMUNIKACE FUNGUJE

Včera se uskutečnilo mezinárodní cvičení policejních sborů Slovenska a České republiky, které připravila Slovenská pátrací služba.

„Šlo o cvičení, které se tématicky týkalo pronásledování a součinnosti složek IZS,“ přiblížil náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství Zlín Bohdan Varyš. Podle něj chtěli kolegové ze Slovenska prověřit nově zřízenou Slovenskou pátrací službu a způsob komunikace.

Koupaliště v Uherském Brodě. Ilustrační foto.
Referendum nebude. Brod chce s veřejností o kúpelkách debatovat

„Pro českou stranu už zbyl úkol jen nachystat dopravní službu a kluky z pořádkové policie, kteří provedli samotný zákrok,“ zmínil Bohdan Varyš. To, co nebylo podle něj vidět, ale bylo pro všechny velmi důležité, byl průnik informací.

„To znamená, že ze slovenské strany docházelo k informovávání české. Pak jsme sledovali časy, jak rychle se informace dostaly k těm hlídkám, které provádí samotný zákrok.“ vysvětlil náměstek pro vnější službu.

CVIČENÍ VYCHÁZÍ Z REALITY

Společné cvičení policistů sousedících krajů Zlínského a Trenčianského se nekonalo poprvé. Stejně jako přeshraniční spolupráce při reálných zásazích. Jeden z větších případů spolupráce se odehrál v červnu 2017, a to po loupežném přepadení pošty v Horném Srnie, kdy pachatelé utekli do České republiky a pohybovali se po území Zlínského kraje.

„Provedli jsme ostrahu státní hranice s tím, že jsme vytvořili i pátrací akci. Se slovenskými policisty jsme se podíleli na zadržení těchto pachatelů. Dnešní cvičení je hodně přiblížené realitě,“ doplnil Varyš.

Lidé na Obecinách ve Zlíně museli vyklidit kůlny. Ty město zbourá.
Obeciny: prázdné kůlny a chybějící kóje

Spokojenost s průběhem cvičení projevil za slovenské policisty i zástupce ředitele krajského ředitelství policejního sboru v Trenčíne Rastislav Pelech. Ten ocenil výbornou spolupráci s policisty Zlínského kraje.

„Dlouhé roky to říkám. Krajské ředitelství policejního sboru v Trenčíně má nejdelší hranici s Českou republikou, v délce 120 kilometrů. A naše spolupráce je něco úžasného. Rozumíme si v komunikaci nejen osobně, ale i mezi jednotlivými službami. Naše spolupráce je na špičkové profesionální úrovni,“ uvedl Rastislav Pelech.

Cvičení se podle něj celkem zúčastnilo 150 policistů, hasičů, záchranářů, dobrovolníků a figurantů „Navíc nám přálo i počasí. Musím říct, že jsem s průběhem akce spokojen,“ doplnil velitel.

Moto burza na Výstavišti Kroměříž.
Kroměřížský "blešák" zlákal tisíce lidí. Nabídl karburátory i "elpíčka"