Nový školní rok pro ně a ostatní děti ve škole v Leskovci začal o půl osmé ráno společným setkáním v tělocvičně. Tam je přivítal ředitel Pavel Mičunek spolu se starostkou vesnice Janou Šťastnou, která nezapomněla dětem na uvítanou přinést i nějaké sladkosti. Poté už se děti rozešly do tříd. Prvňáčky si do té své odvedla třídní učitelka Pavlína Slezáková. Zkrácený první den zpestřila dětem hádankami i písničkou.

Do čerstvě zrekonstruované Základní a mateřské školy v Leskovci bude v právě zahájeném školním roce chodit celkem 61 dětí. Z toho třicet sedm školáků a čtyřiadvacet předškoláků. „Naše základní škola je trojtřídní, první ročník je ve třídě spojený se třetím, druhý s pátým a čtvrtý ročník je samostatný," přiblížil ředitel školy Pavel Mičunek.

Doplnil, že za základním vzděláním do Leskovce dojíždějí žáci i z Ústí, Seninky či Valašské Polanky. „Letos máme trochu méně dětí, než je stanovaný počet čtyřicet dva. Máme již několik let udělenu výjimku z počtu žáků," netajil Pavel Mičunek. Podle něj se ale blýská na lepší časy. „Už výhled na další rok vypadá lépe. K zápisům má přijít deset dětí, ze školy odejde jen sedm," prozradil ředitel školy.

Základní škola v Leskovci prodělala v posledních týdnech rozsáhlou omlazující kůru. Vedení obce nechalo vyměnit všechna okna i dveře a zateplit fasádu budovy. „Vysoutěžená cena byla 2,1 milionu korun. V průběhu stavby se objevily nutné vícepráce za dalších asi sto tisíc," uvedla starostka Leskovce Jana Šťastná.

Celkem sestávala rekonstrukce z pěti různých projektů. Největším bylo právě zateplování. Když už se ale stavělo, nechalo vedení obce rovnou dokončit přístavbu školní jídelny, vyměnit svody a okapy po celém obvodu budovy i zřídit novou stříšku nad zadním vchodem.

Tím se celková cena za rekonstrukci základní a mateřské školy vyšplhala zhruba na 2,4 milionu korun bez DPH. I s daní to budou necelé tři miliony. Obec ale nebude platit sama. „Máme schválenu stotisícovou dotaci ze státních peněz a dalších přibližně 1,7 milionu korun z peněz evropských," uvedla Jana Šťastná.

Vesnice navíc plánuje i další investice. Ještě v září dojde na opravu terasy u školky asi za 200 tisíc korun. Další tři miliony si vyžádá plánovaná rekonstrukce školní kuchyně. Na tuto akci obec hledá peníze.