Plné ulice, na přechodech přes cesty hlídkující policisté, nebývalý ruch před školami, napětí, vzrušení a očekávání ve tvářích nejmenších. Začal další školní rok, stovky dětí zažívaly premiéru. Do školních lavic na Valašsku zasedlo dnes více než sedmnáct stovek prvňáčků.

Mezi nimi hrdě a úsměvem na tváři vykračuje i Vanesa Laura Smoláková z Jablůnky v doprovodu obou rodičů.

„Těším se na paní učitelku a také na kamarády,“ prozrazuje.

Nástup do důležité životní etapy zvládla rodinka bez problémů.

„Připravovali jsme se už čtrnáct dní dopředu. Ranní vstávání, oblékání, prostě chystání se vším všudy,“ doplňuje maminka Linda.

Ve třídě přivítal nové žáčky ředitel Luděk Drlík a starosta Jablůnky Čeněk Hajný rozdal všem sedmnácti školákům drobné dárky v podobě pastelek a dalších potřeb do začátku.

Štěpánka Kotrlu dnes také čekal první školní den, a to na základní škole Trávníky ve Vsetíně.

„Mám tady i bráchu, tak jsem se těšil moc,“ řekl prvňáček.

„Všechno máme nachystané, batoh i dobrou náladu. Svačinu dneska potřebovat nebude a po škole půjdeme na slavnostní oběd. Od zítřka už ho čekají obědy ve školní jídelně, které budou určitě ještě lepší,“ dodal s úsměvem jeho tatínek Jaroslav Kotrla.

Než však na slavnostní oběd došlo, čekal je ještě společný program s ostatními spolužáky ve školní jídelně. Úderem osmé se po celé škole rozezněl hlas ředitele Libora Slováčka z rozhlasu, který všechny uvítal do nového školního roku.

Pro prvňáčky a jejich rodiče připravili starší žáci krátké divadelní představení a ředitel se poté chopil slova.

„Přeji všem dětem dobré známky, a hlavně kamarády a rodičům spousty trpělivosti a pevné nervy,“ řekl a s každým novým žákem se seznámil.

Ve škole na Trávníkách zaplnilo letos tři třídy šestapadesát prvňáčků.

Do školy dorazil i starosta Vsetína Jiří Růžička a přinesl si meč. I on dětem popřál, ať se jim ve škole líbí, podělil se o své zážitky z první třídy a řekl, co s mečem zamýšlí.

„Dříve, když muž udělal nějaký odvážný a velký čin byl mečem pasován na rytíře. Po Vánocích už všichni budete umět číst, a tímto mečem vás budeme pasovat do řádu Čtenářského,“ vysvětlil starosta.

Do vsetínských základních škol usedlo letos dvě stě šedesát prvňáčků. Dalších šest set jedenáct zapsaných dětí je v mikroregionu Vsetínsko. V Rožnově pod Radhoštěm přivítali poprvé v lavicích sto čtyřicet dva školáků.

V celém Rožnovsku je tři sta třicet tři prvňáků. Do městem zřizovaných škol ve Valašském Meziříčí nastoupilo dvě stě třicet pět dětí.

Všichni žáčci posedí v lavicích čtyři týdny. Už 28. září je čeká první den volna. Měsíc na to si užijí podzimní prázdniny ve dnech 29. – 30. října.

Termíny prázdnin:

Podzimní prázdniny - 29. 10. a 30. 10. 2018
Vánoční prázdniny – 22. 12. 2018 až 2. 1. 2019
Pololetní prázdniny – 1. 2. 2019
Jarní prázdniny – 25. 2. až 3. 3. 2019
Velikonoční prázdniny – 18. 4. až 22. 4. 2019
Svátek práce – 1. 5. 2019
Den vítězství – 8. 5. 2019
Hlavní prázdniny – 29. 6. až 1. 9. 2019