Přemístění festivalu do parku byl podle pořadatelů dobrý krok. „Přesunout Krpec do parku se nám osvědčilo. Park mi přijde jako ideální prostředí. Je tu odpočinková i zábavní zóna. Prostor je uzavřenější než na náměstí," pochvaloval si programový ředitel festivalu Rudolf Danajovič.

Propojení přírody a folkloru považuje za nezbytné. „Jsem rád, že s tímto krokem město souhlasilo a věřím, že místo zachová také pro nadcházející ročníky," dodal.

Změnu prostředí pro festival si pochvaloval i šedesátiletý Josef Pobořil, který se přišel na programy podívat. „Rozhodně to beru jako posun k lepšímu. Příroda kolem je mnohem lepší než betonové náměstí. Doufám, že se už Vsetínský krpec zpět na náměstí nevrátí," věří.

Mezinárodní festival zahájil už ve čtvrtek v Domě kultury koncert s názvem Pocta Jarmile Šulákové, věnovaný známé valašské zpěvačce u příležitosti jejich 85. narozenin.

Páteční program nazvaný Tancovačka bez hranic byl věnovaný, jak už sám název napovídá, tanci. Zahraniční soubory v něm předvedly i školu tance.

Festival Vsetínský krpec, sobota 27. června dopoledne. DENÍK/Dušan Póč

Velkým lákadlem Krpce bylo tradičně slavostní zahájení, na kterém se představily zahraniční i domácí soubory. Nenechalo si ho ujít řada lidí. Měli možnost vidět tanečníky z kostarického Atarazú, chorvatský soubor Kud Strmec i naše slovenské sousedy.

Sobotní program už odstartovalo předkolo soutěže Memoriálu Dušana Růžičky v odzemku a obuškovém. Zkušení borci i začátečníci poměřili své síly v lidovém tanečním projevu. Mezi diváky bylo mnoho fanoušků, kteří měli už od začátku jasného favorita.

„Přišla jsem podpořit našeho kamaráda a taky se podívat na pořádné chlapy. Podle mě by každý správný muž měl umět odzemek," přemýšlela dvacetiletá Kateřina Nováková.

Návštěvnost letošního Vsetínského krpce byla podle pořadatelů slušná. Odhadovat účast si ale zatím netroufli.

Přestože bylo o víkendu bve Vsetíně rušno, strážníci žádný výrazný konflikt řešit nemuseli. „Vše proběhlo bez problémů. Žádné závažnější problémy jsme řešit nemuseli," doplnil ředitel městských strážníků Nikolaj Martinák.