Hlavním tématem dne byl chov ovcí, možnosti úpravy a zpracování jehněčího masa či ovčí vlny i tradice s ovčáctvím na Valašsku spojené. V řadě stánků, které lemovaly areál, nabízely domácí i zahraniční výrobci ovčí i kozí sýr, brynzu, žinčicu, jehněčí steaky či klobásy.

„Já prodávám takzvané jehněčí tyčinky. Nejdříve se připraví v troubě a já je pak tady na místě zlehka dosmažím,“ nabízela v jednom ze stánků Terezie Molková. Nechyběl široký sortiment výrobků z ovčí vlny, od tašek a rukavic až po polštáře či koberce.

Důležitou součástí ovčáckého dne byl doprovodný hudební program, který už ráno odstartovali trombitáši Bratia Štefánikovci. „Se starostou Prlova Ladislavem Gargulákem spolupracujeme už delší dobu. Dnes jsme s sebou přivezli fujary, trombity a představíme folklór Púchovské doliny,“ přiblížil Pavol Štefánik.

V dalším průběhu ovčáckého dne se poté na pódiu i mimo něj postupně představila vsetínská kapela Dareband, Gurolsko muzika, gajdoš Petr Soviak, bičař Martin Brxa či Terchovská muzika Sokolie.

Zejména nejmenším návštěvníkům se líbil „veselý dvorek“, který na trávníku rozprostřel chovatel Vojtěch Molek z Lidečka. V improvizované ohradě předváděl vycvičené ovčácké border kolie a jejich práci při hlídání stáda.

Velkému zájmu diváků se těšila také ukázka stříhání ovcí, ručně i pomocí strojku, kterou v Prlově předvedl Zdeněk Miklas se svými spolupracovníky. Prostor dostala také Marie Hrňová z Hrachovečka v Huslenkách, která předvedla ručně vyšívané valašské košulky a připomenula i jejich historii.

Nechyběly ani soutěže. První byla určena dětem a spočívala v motání klubíčka ovčí vlny. Druhá prověřila, jak si pět vybraných návštěvníků dokáže poradit s předením na kolovrátku. Poslední a divácky velmi atraktivní soutěží, bylo klání v pojídání brynzových halušek.

Za společný stůl zasedlo dohromady devatenáct jedlíků, patnáct mužů a čtyři ženy. Největší apetit nakonec prokázal Petr Kozubík, který zhruba čtvrtkilovou porci tradičního pokrmu spořádal za pouhých třiačtyřicet vteřin.

„Bylo to výborné. Příště se přihlásím znovu a doufám, že dnešní vítězství obhájím,“ prohlásil vítěz, když si přebíral z rukou pořadatelů valašský klobouk, který představoval cenu za prvenství.

Spokojenost nad vydařenou akcí vyzařovala v závěru programu ze starosty obce Prlov Ladislava Garguláka.

„To nejdůležitější, počasí, se vydařilo. A přišlo také mnoho návštěvníků, více než na minulé ročníky. Celá akce měla skvělou atmosféru a proměnila se doslova v sousedskou besedu,“ pochvaloval si Gargulák.