U rozhledny je před jedenáctou už hodně přes sto lidí.

„Letos je to úlet. Ale počasí nepočasí, toto si nemůžeme nechat ujít. Škoda, že jsme museli vyrazit bez dětí,“ lituje Anna Goláňová ze Lhoty. Na silvestrovskou vycházku vyrazila s rodinou.
Zřejmě vedoucí výpravy by nedopustil, kdyby měli letos áčko. „Děda stepoval od sedmi od rána u okna a sledoval počasí. Výšlap na Vartovnu musí být,“ usmívá se Goláňová a dodává.

„Tady jsme dorazili od Liptálu, zpátky jdeme přes Syrákov. Tam si dáme polévku a pivko. Je to tradice,“ vysvětluje Anna Goláňová.

Josef Goláň, bývalý učitel ještě ani jednou nevynechal. „Jsme tu podeváté. Je to hlavně o setkání. Potkávám tu své bývalé žáky, popovídáme, popřejeme si a je to fajn,“ říká usměvavý důchodce.

Za posvátné místo považuje kopec u Vartovny Jan Běťák z Liptálu. „K nelibosti komančů jsme se tady setkávali s horolezci už za minulého režimu vždycky před Štědrým dnem. Rozdělali jsme oheň, pak zalezli do spacáků a mnohokrát jsme se probouzeli zasypaní sněhem,“ vzpomíná se smíchem Běťák.

Na rozhlednu se nikdo nedere. Výhled, na který se těšila Mária Ďuríková z Povážské Bystrice, musela tentokrát oželet. „Počasí je, jaké je, bude to letos asi náročné,“ směje se a nalévá sobě i svým spolupoutníkům Tomášovi a Radkovi po štamprlce.

Výletníci se zahřívají u velkého ohně, kde si mnoho z nich dopřává tradiční pochoutku v podobě opečeného buřta. „Dám si jen jeden, to mi bude stačit, říká s plnou pusou pětiletý Vít Cedidla ze Seninky. Letos už zdolal kopec bez pomoci tatínka Lubomíra.

Kdo nebral z domu špekáčky, hlady netrpěl. Hasiči ze Seninky podávají na vrcholu občerstvení v podobě bramboráků. „V takovém počasí je třeba se zahřát. Zdarma rozléváme čaj, kterého jsme navařili padesát litrů a v nabídce máme také třicet litrů svařáku,“ vypočítává za hasiče Jan Staněk.

Jednotlivci, rodinky s dětmi, skupinky kamarádů i výletníci se psy si vzájemně přejí všechno dobré a ujišťují se, že „příští rok zas,“. 

Starostka Seninky Milada Holečková všem děkuje za účast. „Ani nepříznivé počasí nás neodradilo, abychom se tady podeváté setkali. Je to místo, kde se můžeme pozdravit, popřát si a navázat nová přátelství,“ volá z prvních příček Vartovny Holečková.

„Rozhledně přeju spokojené návštěvníky a šetrné užívání. Vám štěstí, zdraví spokojenost a úspěchy a šťastnou cestu zpátky domů,“ končí zdravici Milada Holečková.