Kostel Panny Marie Sněžné začali řemeslníci opravovat v polovině roku 2015. V první etapě dostal kostel novou střechu a opláštění. Dělníci vyměnili poškozené dřevěné konstrukce střechy i krovů. Důležité bylo použití stejného materiálu jako při stavbě kostela. Řemeslníci pracovali s jedlovým dřevem.

Zvláštní pozornost věnovali projektanti pečlivému výběru dřevěného štípaného šindele. Pochází od místních výrobců, kteří mají s jeho výrobou bohaté zkušenosti. Počet šindelů, které řemeslníci použili, se odhaduje na pětačtyřicet tisíc. „Původně se k upevnění nepoužívaly hřebíky, protože lidé na ně neměli. Kovaný hřebík je navíc hranatý a šindel štípe. Proto se dávaly na dřevěné kolíky za použití lepidla. Z dobových materiálů ale víme, že už po pětadvaceti letech střecha kolabovala," vysvětlil karlovický farář Rastislav Kršák. Dodal, že při současné opravě použili řemeslníci klasické hřebíky.

Čtěte také: Fotka na titulní straně regionálního Deníku jako dárek k Mezinárodnímu dni žen

Repasí prošly i zvony ve věži kostela. Oba dohromady váží dvě stě kilogramů. Dělníci je sejmuli, vyčistili a renovovali srdce. Opravili zvonové stolice a provedli celkovou patinaci.

Při opravě věže kostela našli řemeslníci dvě skleněné schránky, ve kterých byly dobové věci a dokumenty. „Pro mě jako kněze je nejzajímavější listina nadepsáná Budoucím farníkům. Pochází ze září 1927 a její podstatu tvoří popis opravy kostela. Byla hezky napsaná, naprosto bez problémů čitelná," popsal farář Kršák. Originál uschoval do archivu a sám přemýšlí, co napíše a ukryje v kostele jako odkaz pro budoucí generace.

První etapa oprav kostela skončila vloni v červnu. Dělníci nainstalovali obnovený hlavní kříž kostela. V průběhu měsíce dokončili podlahu na kůru, šindel na střeše, pracovní podlahu na půdě a sundali lešení.

Díky příznivé vysoutěžené ceně se podařilo ušetřit peníze a mohla se připravit druhá etapa oprav. Zahrnovala impregnaci šindele karbolinem s kaštanovým odstínem, opravu oken a dveří, fládrování lavic a opravu podlahy do lavic. Většinu prací dokončili řemeslníci pár dní před Štědrým dnem.

Projekt s náklady téměř sedm milionů korun podpořily z větší části dotace z Norských fondů. Z programu Kulturní dědictví a současné umění a z prostředků farnosti přibyly téměř dva miliony korun. Obec Velké Karlovice uvolnila z rozpočtu tři čtvrtě milionu.

Při děkovné mši a koncertu k ukončení oprav kostela v sobotu 25. února byli zástupci z velvyslanectví Norského království s výsledkem oprav spokojení. Podle nich je kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích živý, denně se využívá a není z něj muzeum. Slouží pro duchovní potřeby a nezůstává jen jako objekt kulturního obdivu.

Informovali jsme: Karlovický kostelík dostal po třiceti letech nový šindel