Před samotným koupáním museli pořadatelé zamrzlou plochu jezera upravit. Pomocí motorových pil vyřezali bazén o velikosti asi 7×7 metrů. Pak se všichni převlékli do retro plavek, triček či kraťasů.

Někteří doplnili plavecký úbor čepicí, slamákem, slunečními brýlemi, popřípadě rukavicemi. Poté se hromadně vrhli do ledové vody a užívali si zimního koupání. „Teplota vzduchu je mírně nad nulou, voda má jeden stupeň. Délku pobytu ve vodě neměříme, ale pro trénovaného člověka je příjemné koupání za těchto podmínek maximálně dvacet minut. Pak už to bolí," vysvětlil za pořadatele Dušan Divín.

Lékaři podle něj ani delší pobyt nedoporučují.

Štěpánské koupání pořádá sedmým rokem recesistický oddíl Karolinští hřebci. Jezero Balaton, místními nazývané také Kačák, je jejich domovským a tréninkovým místem. „Scházíme se tu každou neděli, pokud nám zaměstnání dovolí, vždy si rádi zaplaveme. V zimě i v létě," prozradil Divín, jež je zakladatelem Štěpánského koupání. Díky otužování se cítí lépe po psychické i fyzické stránce.

„Jsem rád, že nám to letos zase vyšlo. V pohodě, s legrací a v takovém počtu. Dokonce se nám podařilo zlákat ke koupání staršího pána z Bohumína, který se k nám na hotel přijel ubytovat," dodal Divín a neskrýval radost z rostoucí popularity akce.

Bavili se i přihlížející. Některé zamrzelo, že do vody nemohli. „Je tady vždycky sranda. Tohoto koupání jsem se zúčastnila každý rok. Letos mě trochu mrzí, že to musím sledovat ze břehu. Jsem po lehčím lékařském zákroku a do vody nemůžu," posteskla si Ludmila Trtíková z Huslenek.