„Dnes už je jiná doba. Lidé mají jiné zájmy. Je pohodlnější mít přikrývky z dutých vláken,“ říká Anna Hatlapatková z ženského pěveckého souboru Karlovjanky.

Ona a její kolegyně se uplynulou sobotu vypravily do Zvonice na Soláni, aby zde uskutečnily pátý ročník akce Drápání peří s Karlovjankami.

Cílem setkání bylo připomenout tuto dnes již pozapomenutou činnost. „Už jako děti jsme drápání peří měly rády, protože jsme naslouchaly, co si naše stařenky a tetičky povídají,“ pokračuje Hatlapatková. „Nebyly televize ani rádia. Drápání peří byla vlastně taková kultura,“ doplňuje další Karlovjanka Jana Štulerová.

Sobotní odpoledne, na které přijali pozvání také folklorní hosté ze Slovenska Podžiaran Popradno, se neslo v příjemné atmosféře. Při práci se vyprávělo, zpívalo a hrálo na harmoniku.

„Přijeli jsme vám pomoct nadrápat. Na Slovensku už husy nemáme, tak musíme jet na vaše české peří,“ dělal si legraci člen Podžiaranu Patrik Kaprálik. Prozradil, že celý soubor se akce zúčastňuje moc rád. „Jezdíme tu rádi. Je tu krásně,“ dodal.

Vyzkoušet si draní peří mohla také veřejnost. Příležitost si nenechali ujít například manželé Miroslav a Soňa Hunyorovi z Košic.

„Momentálně jsme na čtyřdenním pobytu v Rožnově pod Radhoštěm. Viděli jsme leták, že se tu dnes dere peří, tak jsme se tu vypravili,“ řekl Miroslav. On i jeho paní si činnost zkusili poprvé a líbila se jim.

Mezi jejich kratochvíle ale zřejmě patřit nebude. „Nedokážu si představit, že bychom si měli nadrat na celé peřiny. To bychom museli z domu vyhodit televizi,“ uzavřel se smíchem mladý muž.