Hlavní program odstartoval od jedné hodiny odpoledne na pódiu u zdejšího fotbalového hřiště. Během pár hodin se na něm vystřídaly vystoupení mateřské školky, folklorního souboru Ovčák Hovězí. Nenechali se zahanbit, vždyť valná většina účinkujících pochází z Huslenek, a tak se na ně přišli podívat celé rodiny. Pozadu nezůstala ani jazzová skupina Poškoláci z Karolinky. Podívat na oslavy se přijeli i návštěvníci daleko za hranicemi Vsetínska.

„Přijela jsem na rockový Valašský Čagan, který byl v pátek a zůstala i na slavnosti. Valašské holky nejsou žádné křehulky,“ poznamenala na adresu vystupujících šestadvacetiletá Veronika Kredbová z Prahy.

Páteční rockový festival neohrozil podle jejích slov ani déš't a nakonec bylo o zábavu postaráno až do ranních hodin.

Děvčata ovládla požární útok

Své představení měly na hřišti jednotky Integrovaného záchranného systému. Ukázaly obecenstvu součinnost záchranářů, policistů a hasičů. Kroužek mladých hasičů, složený ze samých děvčat, reprezentovali dobrovolníci z Huslenek.

„Tým už máme třináct let. Letos to jsou samé holky. Zrovna jsem přijeli z okresní soutěže, kde jsme vybojovali druhé místo,“ pochlubil se velitel hasičů Jindřich Černovský.

V souboji generací předváděla děvčata do patnácti let a dorostenky do osmnácti let královskou disciplínu, požární útok. Starším se to podařilo zvládnout v úctihodném čase 15 vteřin a 58 setin. Ukázka se neobešla ani bez menších, ale za to legračních problémů. Nejprve čerpadlo vyhodilo pojistky a pak se rozpojily hadice. Voda se tak rozstříkla po pažitu trochu jinak, než bylo zamýšleno a pokropila kolemstojící.

Ošetřili i fingované zranění lýtka

„Rozpojilo se béčko, ale bylo to pro diváky,“ řvala smíchem třiadvacetiletá hasička Radka Kneblová, která spršku vody schytala nejvíce. Zároveň tak uvedla v činnost záchrannou službu.

Její simulované zranění levého lýtka ošetřili za udiveného přihlížení diváků záchranáři přímo na místě. Zranění zafixovali a pacientku odvezli neznámo kam. Policisté se zas předvedli se psem. Na figurantovi předvedli zneškodnění střelce.

S řetězů se dostal za pár vteřin

Po cvičení přišel na řadu mistr úniku Miroslav Svoboda. Stovky malých dětí i dospělých přesvědčil, že z řetězů i svěrací kazajky se dostane opravdu hravě.

Střelbu jak z děla předvedli Portáši. Valašští ochránci byli návštěvníkům po celou dobu oslav k dispozici.

Střelbou zaháněli vetřelce

Řešit museli i zneškodnění vetřelce a to, když se v kopci nad areálem plížil chlap s kontrabandem tabáku.

„Určitě to byl nějaký Hovězan, který narušil hranice Huslenek, výstražnou střelbou jej nakonec dopadli,“ prozradila organizátorka Denisa Halašová.

Rádi by se bavili častěji

Součástí letošních oslav byl rovněž fotbalový turnaj a klání ve střelbě O pohár starosty. Oba dva vyhráli s přehledem místní družstva.

„Ve fotbale se mezi sebou utkaly Huslenky, Hovězí, Zděchov i slovenská družební obce Jasenica,“ přiblížila pořadatelka.

S oslavami je prý nadprůměrně spokojená. Ozývaly se i hlasy, že by tu podobné veselí mělo být častěji než jednou za deset let, či za pět, kdy jsou oslavy menšího rázu.

„Chybí tu totiž římskokatolický kostel a tím pádem i pouť. Uvidíme,“ zatím nechtěla Halašová prozradit nic bližšího .