S úderem jedenácté hodiny otevřela pestrý program soboty děkovná mše v tamním kostele svatého Václava. Poté se účastníci seřadili před svatostánkem a průvodem se vydali ke sportovnímu areálu, místu určenému pro hlavní část oslav.

Hlavní slovo měly po celý den místní spolky a složky, které prezentovaly svou činnost. Ještě před tím však ve slavnostním úvodu promluvil starosta Horní Lidče Josef Tkadlec. Ten také za asistence místostarosty zástupce jednotlivých spolků odměnil pamětními listy a vázami.

Poté z pódia zazněla společná píseň v podání starostů Hornolidečska. Poblahopřáli rovněž zástupci partnerské slovenské obce Dohňany.

Pak už pódium patřilo cimbálové muzice Lidčan a dětěm z místního folklorního souboru. Místní kynologové zase předvedli ukázky cvičení se psy. Nechyběly ani hasičské útoky.

Členové místního motoklubu se pochválili několika historickými motocykly. „Máme tady například Jawu 350 vyrobenou v roce 1938. Hodně se používala za války. Je to vůbec jedna z prvních motorek vyrobených u nás,“ upozorňovali zvědavce na jeden z unikátů Petrové Slánský a Dorňák z hornolidečského motoklubu.

Včelař Zdeněk Šimoník přinesl na ukázku zase speciální průhlednou nádobu se včelami. „Je jich v ní na dva tisíce. Je velké horko, takže je musím ochlazovat vodou,“ vysvětloval kolemjdoucím.

Svůj um předvedl také řezbář Zdeněk Matyáš, který mimo jiné představil několik figur z připravovaného unikátního mechanického betlému, který v Horní Lidči vzniká.

Členové místního mysliveckého spolku návštěvníkům předvedli ukázky troubení mysliveckých signálů a fanfár na lesní roh či borlici nebo vábení lesní zvěře.

Nechybělo občerstvení. Právě myslivci se například postarali o guláš. Že se jim vydařil, potvrdil nejeden návštěvník. „Mohl bych dostat ještě aspoň půl šufánku (naběračka, pozn. redakce)? Ten guláš je totiž moc dobrý,“ přišel například žádat o přidání asi devítiletý Jakub. Prozradil, že se mu oslavy líbí. „Už jsem byl i na kolotoči,“ netajil se.

Starosta Horní Lidče Josef Tkadlec pochválil zejména členy všech spolků a místních složek, kteří se do organizace oslav zapojili. „Příjemně mne překvapilo, jak se toho ujali,“ netajil se starosta.

Podle něj byl právě důraz na spolkový život tím hlavním cílem oslav vesnice. „V tomto směru zažíváme dobré časy. Jsou u nás lidé, kteří chtějí dělat něco pro druhé,“ ocenil Tkadlec.

A co by starosta své obci popřál do dalších let? „Nejdůležitější je, aby se lidé snažili o to, aby se jim v Lidči dobře žilo a obec jim byla dobrou adresou pro bydlení. Dobré mezilidské vztahy a pospolitost jsou to hlavní. Také bych si přál, aby i rodáci, kteří už třeba v Lidči nežijí, stále byli na svou obec hrdí a rádi se vraceli,“ vyslovil se starosta Josef Tkadlec.