Osmnáct profesionálů nažhavilo krátce po deváté hodině své pily a pustilo se do bojů o zisk titulu Prlovský drvař.

„Chlapi soutěží v devíti disciplínách včetně sborky rozborky, spojování řezu, šikmého řezu i odvětvování. V podstatě jsme kategorie přebrali z Mistrovství České republiky a trochu je pozměnili," vysvětlil hlavní pořadatel závodů Tomáš Jančík.

Každá disciplína má svá specifika. Záleží na tom, jak mají závodníci vyladěny pily, ale velkou roli hraje i štěstí.

„Jezdíme na takové soutěže pravidelně. Jednotlivé disciplíny známe, ale nejhorší je asi dořez na podložku a řez zápichem, shodli se po první části soutěže zahraniční účastníci Jozef Čáni z Pavlovy vsi u Liptovského Mikuláše a Mário Nahaj z Oravy.

V kategorii profi nakonec zvítězil Jaroslav Mikulenka před Vladimírem Kubíčkem a Markem Janigou. Do skupiny hobby se přihlásilo devět závodníků. Bronzový skončil Břetislav Stratil, na druhé příčce se umístil Martin Luska a vítězství si odnesl Rostislav Parenica.

Pořadatel Tomáš Jančík je profesionální dřevorubec. Po podobných soutěžích jezdí několik let. V Prlově si pochvaloval výbornou účast závodníků, kteří přijeli z Čech i Slovenska.

„Borci k nám přijeli z Adršpachu, Krušných hor, Vyškova i ze slovenské Oravy a Liptova. Účast je suprová a myslím, že jsme soutěž zvládli i organizačně. Musím moc poděkovat obecnímu úřadu v Prlově, místním hasičům, myslivcům a všem asi třiceti pořadatelům, bez kterých by to nešlo," vzkázal Jančík.

Kromě samotných závodů připravili pořadatelé pro návštěvníky bohatý doprovodný program. Řemeslný jarmark ukázal zájemcům tradiční zpracování dřeva, návštěvníci mohli obdivovat um dřevosochařů, zavzpomínat při výstavě na historické motorové pily a prohlédnout si lesnickou a komunální techniku.