Slunečné počasí a téměř letní teploty podtrhly příjemnou atmosféru.

Na Ztracenec jako každý rok vyrazili i lidé z nedaleké Karolinky. Výšlap si nenechala ujít ani starostka města Marie Chovanečková.

„Za dlouhá léta, co tady chodíváme, se mezi námi, účastníky setkání, vybudovalo pevné přátelství, takže teď se tady se všemi setkáváme jako kamarádi," prozradila Chovanečková.

Na letošním setkání neopomněla ocenit příznivé povětrnostní podmínky.

„Už jsme tu zažili i sníh a vánice, dnešní nádherné počasí se určitě odrazí i na počtu návštěvníků," hodnotila starostka Karolinky krátce po svém příchodu.

Tradiční shromáždění by se neobešlo bez něčeho dobrého k zakousnutí. Vzduchem se linula vůně opečených špekáčků a slaniny, lidé z batohů vytahovali buchty, sýry, nemohla chybět domácí slivovice.

Projít se po valašských kopcích, pozdravit se s přáteli a opéct si špekáček se rozhodla i důchodkyně Naďa Seigová z Ostravy.

„Na toto setkání s manželem příležitostně chodíváme. Je to krásná akce. Moc se mi líbí, že pospolitost Čechů a Slováků stále existuje v tak velké míře," ocenila aktivní seniorka, která Slovensko považuje za svůj druhý domov.

Oficiální částí setkání byl pietní akt. Při něm se krátkými projevy a položením věnců k pamětní desce vedle tří kamenných křížů vzdala úcta třem vojákům, kteří během osvobozování Velkých Karlovic přišli o život. Zúčastnil se jej i primátor Považské Bystrice Karol Janas.

„Myslím si, že se jedná o nejdůstojnější a nejmasovější pietní akt, který se týká konce druhé světové války na slovenské straně. Nevzpomínáme jen na tři vojáky zde padlé, ale na všechny, kteří ve válce položili život," zhodnotil pietu primátor Janas.