Tou první a už aktuální je možnost zastavit se u některé z místních studánek, do jejichž obnovy se obec pustila.

„Jedna opravená se nachází v údolí Hluboké, jmenuje se Kovářky. Druhou jsem dokončili těsně pod rozhlednou Vartovna a jmenuje se V Příkrém. Do obnovy třetí na hřebeni Kopřivné se pouštíme v těchto dnech.

Pojmenování ještě nemá, ale vždy se snažíme zvolit název, který odpovídá pomístním historicky užívaným jménům v dané lokalitě. Pořádat chceme také jarní odemykání a podzimní uzamykání studánek,“ přiblížil starosta Liptálu Milan Daňa.

Připomněl, že už před několika lety vyzvalo vedení obce místní obyvatele, aby sami navrhli, kde je potřeba nějakou studánku zvelebit.

Liptál - amfiteátr v přírodním kulturním areálu
Kulturní areál v Liptále čeká řada novinek. Přibude koliba i síň slávy

„Dalo by se říct, že jsme provedli jakési mapování studánek v obci. Je jich ke dvěma desítkám. Tam, kde jsme se dohodli s majiteli pozemků, nyní studánky opravujeme,“ vysvětlil starosta.

Obec také zmapovala kopce v okolí Liptálu a má v plánu každý z nich na jeho skutečném geodetickém vrcholu označit tabulkou se jménem a vysvětlujícím textem.

„U obecního úřadu pak umístíme ceduli s mapou vrcholů i studánek. Nebudou na ní chybět QR kódy, po jejichž načtení se turista dozví podrobné informace,“ popsal Daňa.

Do budoucna má pak ještě jeden zajímavý plán.

„Na vrcholech v okolí po obvodu obce vybudovat jakési strážní věže,“ prozrazuje starosta Liptálu.