Stavební práce mají podle vsetínské radnice pokračovat příští rok nejprve obnovou fotbalového trávníku včetně zavlažování, vybudováním atletického oválu, úpravou zemních valů, stavbou skladu pro hasiče a parkoviště a přípojkami inženýrských sítí. Další etapy budou následovat.

Fotbalový stadion s atletickou dráhou v městské části Ohrada koupilo město Vsetín v roce 2017 od Tělovýchovné jednoty MEZ Vsetín za 10 milionů korun. Technický stav sportovního areálu neumožňoval jeho další provoz.

„Ve vlastnictví TJ MEZ zůstala pouze zastřešená tribuna, v níž jsou provozovány ubytovna a restaurace,“ připomněla mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

Město následně začalo připravovat rekonstrukci stadionu, který má být do budoucna moderním sportovním stánkem sloužícím fotbalistům i dalším sportovcům.

Hromadná nehoda na silnici I/57 mezi Vsetínem a Ústím
Při hromadné nehodě u Vsetína se zranila jedna osoba

Demolice sedmkrát levnější

Jako první přišla na řadu právě demolice stávajících betonových ochozů, stěn a tribuny včetně opěrných zdí. Hotová má být na konci listopadu. Zakázku v minulých dnech získala v minulých dnech firma PB SCOM z Hranic, která už pro město nedávno bourala také přístavbu sportovní haly Na Lapači a nedaleké bývalé sauny.

Oproti původním předpokladům město na bouracích pracích výrazně ušetří. Zaplatí za ně „jen“ 4,9 milionu korun bez DPH.

„Rozpočtové náklady předpokládaly částku 36 milionů korun, proto je cena necelých pěti milionů výhodná. S firmou máme navíc dobré zkušenosti i reference z jiných měst jsou pozitivní,“ těší starostu Vsetína Jiřího Růžičku.

Prostor pro hasiče i školy

Uvést do provozu samotná sportoviště, chce město už v příštím roce.

„Dlouhodobě cítíme absenci zázemí pro atletické disciplíny, své místo zde bude mít i hasičský sport, využívat stadion k tréninkům budou moci i další sportovní kluby. A prostor pro tělesnou výchovu vyhradíme i školám,“ přiblížil místostarosta pro sport Tomáš Pifka.

V již zpracovaném projektu se počítá s obnovou travnatého fotbalového hřiště včetně systému zavlažování, výstavbou čtyř set metrového atletického oválu a sektorů pro skok do dálky, vrh koulí a skok do výšky. Přibude i tréninková plocha pro hasičský sport včetně skladu potřebného vybavení, parkoviště, krytá tribuna se šatnami a dalším zázemím.

Oprava chodníku. Ilustrační foto.
Zpevnění svahu a oprava chodníku ve Vsetíně přijdou na pět milionů

Obnova bude stát 140 milionů

Místo nynějších betonových ochozů bude pouze vyvýšený zatravněný val. V části stadionu naproti stávající tribuny se následně plánuje stavba kryté tribuny se zázemím pro sportovce.

„Vzhledem k předpokládané finanční náročnosti přestavby, která dle projektu dosahuje 140 milionů korun bez DPH, bude samozřejmě naší snahou zajistit spolufinancování z dotačních zdrojů státu či Evropské unie,“ dodal starosta Růžička.

Město už v minulých dnech město také požádalo o dotaci Národní sportovní agenturu. Získat by mohlo až 40 milionů korun.