Svým rozjíveným ratolestem udělují rady, jak nejlépe dostat papírového draka do vzduchu. Některé z dětí si je berou k srdci, jiné se snaží pochopit zákony fyziky po svém.

Strávit sobotní odpoledne na čerstvém vzduchu se rozhodli také manželé Kubáňovi z Rožnova pod Radhoštěm s pětiletým synem Honzíkem. „O akci jsme se dozvěděli z letáčku. Jsme tu letos poprvé. Draka jsme si přivezli z domu,“ usmívá se Dagmar Kubáňová, kterou trochu mrzí, že nefouká silnější vítr.

Sobotní drakiáda se od ostatních podobných akcí liší. Pořadatelé se totiž rozhodli, že se pokusí překonat oficiální český rekord. „Musíme v jednu chvíli dostat do vzduchu devětapadesát draků,“ upřesnil pořadatel drakiády Michal Vala, který doplňuje, že účastníků se registrovalo sto pět.

Některé rodiny pouštění draků po čase zmáhá a vydávají se proto občerstvit se do restaurace hotelu Galik. Jiné nechtějí pokus o rekord podcenit a trénují do posledních minut. Mimo samotného zápolení s draky se učí také například vyhýbat se lejnům na palouku. „To mám na starost já. Děti s pomocí rodičů chodí na chůdách a obcházejí překážky. Jsou opravdu šikovní,“ říká Lucie Hostašová, která spoluorganizuje program pro děti.

Pokud si někdo nepřinesl draka z domu, může si ho vyrobit i na místě. Někteří se dokonce rozhodli si svůj úspěch v rekordu pojistit. „Máme draky dva. Oba se mi líbí stejně,“ reaguje sedmiletá Julie Szpaková, která s rodiči přijela ze Zlína.

Uběhla čtrnáctá hodina a moderátor drakiády svolává účastníky na svah. Rodiče a děti se snaží zaujmout nejvhodnější polohu. Je odstartováno a lidé se řítí ze svahu dolů. Některým se daří vyhýbat se promáčené půdě, jiní na to nehledí a v zápalu zakopávají a padají na zem.

Následuje druhý úspěšnější pokus a nebe zdobí na čtyřicet pestrobarevných draků. Přestože se rekord překonat nepodařilo, lidé dne stráveného na drakiádě rozhodně nelitují. „Alespoň máme co překonávat příště,“ komentoval pokus o rekord pořadatel Pavel Mikula.