„Přálo nám počasí, nenastaly žádné komplikace, a tak jsme cestu otevřeli o měsíc dřív, než jsme původně očekávali,“ vysvětlil Pavel Študent z Ředitelství silnic a dálnic.

Šoféři, kteří celou dobu jezdili přes Hodslavice a Nový Jičín, byli zoufalí. Doprava na objízdné trase až neuvěřitelně zhoustla. Byla o pětadvacet kilometrů delší. A na cestě se navíc tvořily kolony. Řidičům tak spadl kámen ze srdce.

„Bylo to strašné. Jsem šťastný, že už to máme za sebou. Šíleně mi stouply náklady a navíc jsem měl pocit, že přijdu o nervy,“ řekl profesionální řidič Milan Vostrý.

Objížďka trápila ale také šoféry, kteří spojnici Nového Jičína a Valašského Meziříčí do uzávěry téměř bezproblémově využívali.

„Téměř každé ráno jsem se sunul v koloně. Kvůli plné čáře jsem nemohl předjet, a když někdo zdržoval provoz, drncali jsme se všichni kolikrát i třicítkou. Teď se vše vrátilo do normálu a jsem rád, že jsem to přežil,“ usmál se šofér Jaromír Písecký.

Neoddechli si ale jen řidiči. Úlevu pociťují také obyvatelé vesnic na objízdné trase.

Například Hodslavicemi denně projelo osmnáct tisíc aut. Přitom při posledním měření před dvěma lety jich bylo jen osm tisíc. „Měli jsme strach o děti, lidé měli problém dostat se přes cestu do obchodu,“ popsal starosta Hodslavic Miroslav Vyhlídal. Nápor kvůli objížďce skončil. Silnice ale bude potřebovat nový povrch. „Auta ji značně poškodila. Zkusíme se na opravě domluvit s Ředitelstvím silnic a dálnic,“ doplnil Vyhlídal.