Na obecní úřady na Hornolidečsku zamířili pobertové hned dvakrát. Policisté po neznámých nájezdnících pátrají půl roku

Lumpa, který si na podzim vyhlédl obecní úřad v Senince, policisté ještě stále hledají.

„Bylo to v říjnu či listopadu. Největší škodu zloděj nadělal tím, že rozbil sedmero dveří,“ vzpomněla starostka Seninky Marie Řezníčková. Prozradila, že škodu, kterou po sobě nezvaný host zanechal, spočítali na devadesát tisíc korun. Obec už dostala odškodnění. „Zrovna v úterý byl u nás policista a říkal, že zloděje se ještě nepodařilo vypátrat,“ dodala starostka.

Podobnou zkušenost jako Seninští, zažili vloni také v Leskovci. Tady si budovu obecního úřadu vyhlédl zloděj na začátku dubna. „Ukradl příruční pokladnu s tisícem korun a dalších dvacet tisíc, které byly uschovány na jiném místě. Pokladna se později našla v příkopě, ale prázdná,“ připomněla událost vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková. Ani tohoto zloděje prozatím policisté nevypátrali. Úspěšní byli ale v případě poberty, který kradl počátkem letošního března v Horní Lidči. Nevybral si sice přímo obecní úřad, do oka mu ale padlo tamní turistické centrum. „Škoda odcizením a poškozením přesáhla sto tisíc korun. Z objektu odnesl trezor s osmnácti tisíci korunami a dále LCD televizor,“ doplnila Javorková.

Nad občasnými problémy s kriminalitou v Horní Lidči se nedávno zamýšlel také starosta obce Josef Tkadlec.
„My jsme blízko hranice se Slovenskem a máme náznaky, že občas k nám od sousedů zavítají podvodníci nebo zloději,“ netajil Tkadlec.

Ke kriminalitě podle něj mimo jiné přispívá ekonomika. „Ekonomická situace lidí se zhoršuje a kvůli tomu vzrůstá také počet deliktů,“ mínil Tkadlec.

Situace v Lidči ale není ve srovnání s ostatními obcemi nijak dramatická. Podle starosty je to také díky policistům. „Máme policejní oddělení přímo v obci, odvádějí tam dobrou práci,“ pochválil Tkadlec.

Podobně jako v Horní Lidči se se zloději z druhé strany hranice v nedávné době setkali také v Hutisku-Solanci. „Okradli například pracovnici Charity, která některým lidem do Hutiska vozí obědy. Z auta jí vzali doklady,“ přiblížil starosta Hutiska-Solance Vladimír Petružela.

Podle jeho slov stojí za krádeží organizovaná skupina zlodějů ze Slovenska. „Takové věci tu dříve nebývaly,“ kroutil hlavou starosta.