Za dva roky existence Operačního programu Životní prostředí se totiž podařilo tamním obcím a městům získat dotace na šedesát pět projektů.

„To je o dvacet pět víc než je celostátní průměr. Zatímco na okres připadá 627 milionů korun, schválený objem dotací projektů v rámci vsetínského okresu dosáhnul téměř 887 milionů korun,“ potvrdila tisková mluvčí ze Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

Kromě toho se může Vsetín pyšnit také tím, že je ve Zlínském kraji nejméně postiženým územím, na kterém se podepsala činnost člověka. Má tedy vyšší podíl půdy rekreačního rázu než zastavěných ploch.

Vyplývá to z výsledků výzkumu Město pro byznys.

„Ve srovnání s jinými obcemi má však méně sběrných kontejnerů na tříděný odpad a také menší množství recyklovaného odpadu,“ upozorňuje na nedostatky Brandtová.

Podle vsetínské radnice souvisí úspěšnost čerpání dotací také s tím, že si Vsetín stanovil životní prostředí za svou prioritu. „Snažíme se co nejvíce čerpat z dotačních programů,“ reagovala mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Mezi časté projekty, o jejichž podporu si obce a města na Valašsku v minulých letech zažádala, patří například výstavba kanalizace nebo sběrných dvorů.

Jedno středisko pro sběr odpadů vzniklo nedávno například v Karolince. „Dvůr je hotový, už se dokončují jen administrativní záležitosti,“ prozradil místostarosta Karolinky Luděk Klíma.

Celkové náklady na tento projekt se vyšplhaly na téměř šest a půl milionu korun. Přičemž město ze svého rozpočtu zaplatilo přibližně jeden milion.

Další odpadové centrum vyroste v Horní Bečvě. Náklady na jeho stavbu činily téměř dvacet pět milionů korun, přičemž dotace z operačního programu pokryla přes dvacet jedna milionů. „Areál je určen pro všechny druhy odpadů. Předpokládané zahájení stavby je letos na jaře,“ uvedl před časem starosta Horní Bečvy Oldřich Ondryáš.

Čtěte také:

Názor redaktorky Lenky Orálkové Zelený humor