A když vše půjde podle plánu, měli by na ni řidiči vyjet v roce 2015.

„Současná silnice I/35 je nevyhovující svojí kapacitou pro množství aut, které zde projede. Proto bylo nutné vybudovat novou," vysvětlila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová. Dopravní zátěž stávající silnice v úseku od Hranic na Moravě po Valašské Meziříčí dosud neúnosně zatěžovala obce, které protíná. „Silnice navíc nesplňuje základní požadavky bezpečnosti silničního provozu," řekla Ledvinová.

Počátek vymodlené Palačovské spojky

Nová čtyřproudovka je počátkem Palačovské spojky, která spojí Valašsko s dálniční sítí.

„Jde o to, aby z Valašského Meziříčí mohli motoristé dojet pohodlně po rychlostní silnici až na dálnici. A až se nám povede postavit obchvat města, propojíme čtyřproudou silnicí region až do Rožnova a z druhé strany do Vsetína," popsal ředitel ŘSD Karel Chudárek.

Palačovská spojka je ale zatím ve stádiu příprav. Stavět se začne nejdříve v roce 2018. „Máme problémy s tím, že se musí změnit územní plány obcí, a to ještě nějakou dobu potrvá," vysvětlil Chudárek.

Valašským Meziříčím projede třicet tisíc aut denně, čímž dochází ke znečišťování ovzduší a překračování hygienických limit hluku. „To má dopad na zdraví obyvatel. Současná situace je prostě neúnosná," upozornil meziříčský starosta Jiří Částečka.

Časté dopravní nehody se zraněním

Kromě dopravní zátěže navíc cesty ve městě nesplňují požadavky bezpečnosti silničního provozu a jsou příčinou častých dopravních nehod s následky těžkých zranění nebo i úmrtí. „Na Palačovskou spojku proto čekáme jako na smilování," řekl Částečka.

Také řidiči se nemohou Palačovské spojky dočkat. „Je otrava protloukat se vesnicemi, když se potřebuji dostat na dálnici. Ta cesta už tady dávno měla být," postěžoval si Meziříčan Jan Chalupa.

SOUVISEJÍCÍ Meziříčí chce mít Palačovskou spojku hotovou o tři roky dřív