VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce sestavují rozpočty, hledají úspory

Valašsko – Zastupitelstva měst a obcí na Valašsku v těchto dnech sestavují a schvalují rozpočty na příští rok. Na rozhazování starostové příliš nemají.

22.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Šilar

Naopak hledají způsoby jak ušetřit, škrtají plánované investice, prověřují možnosti získání dotací. Někde se bude i propouštět.

V Rožnově pod Radhoštěm je celkový objem navrhovaného rozpočtu na příští rok o necelých čtrnáct milionů korun nižší než rozpočet letošní. Město počítá s příjmy i výdaji ve výši zhruba 385 milionů korun. „Nejvýznamnější příjem činí podíl na celostátně vybraných daních. Je to sto jednaosmdesát milionů,“ uvedl vedoucí finančního odboru radnice Jan Horáček.

Na investice vyčlenili v Rožnově necelých sedmapadesát milionů korun. „Jde především o akce, které jsou spolufinancovány z národních i evropských dotačních titulů. Třeba stavba Jurkovičovy rozhledny za dvanáct milionů, zateplení základní školy Pod Skalkou ve stejné výši či varovný systém města za dva miliony korun,“ vyjmenoval Horáček.

Podle starostky Rožnova Markéty Blinkové je rozpočet navržený tak, aby postupně snižoval zadlužení města. „Jednotlivým odborům úřadu i příspěvkovým organizacím města jsme nařídili úsporná opatření a také jsme snížili náklady na mzdy zrušením devíti pracovních míst,“ přiblížila Blinková.

Nelehké rozhodovaní zažívají také starostové v menších obcích. „Podobně jako jinde, je i u nás znát doznívající krize a nižší celková daňová výtěžnost,“ potvrdil starosta obce Branky František Svoboda.

Investiční akce, které by vedení obce rádo v letošním roce zvládlo, se proto budou odvíjet hlavně od úspěšnosti v získávání dotací. „Chceme nahradit stávající veřejné osvětlení výkonnějšími a úspornými LED, což je bez dotací finančně náročné. Obdobně se bez spolufinancování s dotací nemůžeme pustit do oprav zámku či pořizování lesnické techniky,“ vyjmenoval některé ohrožené plány Svoboda.

V Lidečku budou první měsíce nového roku hospodařit v takzvaném rozpočtovém provizoriu. „Po zahájení roku totiž máme k dispozici přesnější informace o tom, co si budeme moci dovolit. Na leden nikdy velké investice neplánujeme,“ vysvětlil starosta obce Vojtěch Ryza.

Také on vzpomněl dva ukazatele, které jsou pro další rozvoj každé obce alfou a omegou. „První věc jsou daňové příjmy, které jsou nižší. Druhá jsou dotace, které je stále větší problém získat,“ řekl Ryza. V Lidečku tuto zkušenost mají z nedávné doby, kdy obec nezískala finanční podporu na opravu sportovních šaten. „Navíc splácíme kanalizaci a půjčku na stavbu Společenského centra v obci,“ přidává starosta další důvody, proč se obec do velkých investic zřejmě pouštět nebude.

Úspory hledají také ve Zděchově. „Nemáme ropný vrt ani termální pramen, takže musíme,“ zdůvodnil s úsměvem nutnost šetřit starosta obce Tomáš Kocourek.

V každém případě chce ale dotáhnout do konce projekty, na které už obec získala dotační prostředky. Přijít o ně by podle jeho slov byla škoda. „Patří mezi ně například naučná stezka kolem obce, dokončení revitalizace centra obce, jeho zazelenění a doplnění mobiliáře. Chceme také modernizovat rozhlas na bezdrátový,“ vyjmenoval Kocourek.

V menším rozsahu se budou ve Zděchově pouštět do akcí, které jsou plně hrazené z obecní pokladny. „Dotkne se to částečně například oprav některých komunikací,“ zalitoval starosta.

Autor: Michal Burda

22.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(21 000 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Kroměříž, - disponentka v dopravě, - SŠ/VŠ vzdělání, znalost práce na PC, aktivní znalost AJ a NJ podmínkou, - PD: Po-Pá 7:30 - 16:00 hod., doba určitá 1 rok s možností prodloužení, , - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: eimepress@email.cz. Pracoviště: Eim express, s.r.o. - provozovna kroměříž, Kojetínská, č.p. 3881, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Daniel Eim, +420 605 815 160.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník(16 000 Kč)

Vedoucí všeobecných administrativních pracovníků vedoucí modelárny obuvi. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní náplň práce: organizační a metodické řízení činností oddělení technologické přípravy výroby, zajišťování výroby vzorků dle plánu a požadavků obchodního úseku, zabezpečení technologického ověření při přípravě vzorků, navrhování a zpracování technologických postupů pro opracování spodkových polotovarů a pro konfekční dílny., , Požadujeme:, - vzdělání ÚSO s maturitou, - zkušenosti v oblasti návrhářství obuvi, - znalost 1 světového jazyka, - znalost práce na PC, - ŘP skupiny B, - kreativitu, zodpovědnost, spolehlivost., , Nabízíme:, - zaměstnání v jednosměnném provozu ve stabilní a perspektivní společnosti, - motivující finanční ohodnocení, - prémie, odměny za pracovní výročí, mimořádné odměny, - dotované stravování v podnikové jídelně, - zdravotní volno (sick days) s náhradou mzdy 100%, - termín nástupu a výše mzdy budou předmětem osobního jednání., , Zájemci - zasílat životopis na adresu slesingerova.marta@prabos.cz.. Pracoviště: Prabos plus, a. s. - slavičín - sídlo, Komenského, č.p. 9, 763 21 Slavičín. Informace: Marta Šlesingerová, +420 577 303 275.

2444 - Úředníci všeobecné správy vnitřních věcí státu(17 360 Kč)

Úředníci všeobecné správy vnitřních věcí státu referent/ka správy provozu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Bystřice pod Hostýnem - Informace k VŘ na www.bystriceph.cz, - zajišťování správy, údržby a provozu místních komunikací, účelových komunikací, chodníků, dopravního značení, veřejného osvětlení a budov (včetně vybavení) ve vlastnictví města Bystřice pod Hostýnem, - minimálně SŠ s maturitou technického směru (stavebnictví, dopravní stavitelství apod.), uživatelská znalost práce na PC, ŘP sk. B (aktivní řidič), odolnost a schopnost zvládat psychickou zátěž, - platová třída 9 (dle zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů a nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě), - Přihláška musí obsahovat jméno a příjmení uchazeče, telefonický nebo e-mailový kontakt na uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu uchazeče a číslo občanského průkazu (příp. číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) uchazeče, souhlas se zpracováním osobních údajů ve znění: "V souladu s ust. § 5, odst. 2 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlasím s tím, aby moje osobní údaje, které tímto poskytuji městu Bystřice pod Hostýnem, byly tímto úřadem zpracovány pouze pro účely výše uvedeného výběrového řízení." a datum a podpis uchazeče. K přihlášce je nutno připojit životopis s údaji o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, motivační dopis., - Uchazeč doručí písemnou přihlášku v zalepené obálce označené „Výběrové řízení – referent správy provozu“ na podatelně Městského úřadu nebo zašle na adresu: Městský úřad Bystřice pod Hostýnem, Masarykovo nám 137, 768 61 Bystřice pod Hostýnem, případně do datové schránky města se zaručeným elektronickým podpisem, a to nejpozději do 25.2.2018 (včetně).. Pracoviště: Město bystřice pod hostýnem, Masarykovo nám., č.p. 137, 768 61 Bystřice pod Hostýnem 1. Informace: Michaela Studená, +420 573 501 926.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka(5 500 Kč)

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech UKLÍZEČ/KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 5500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DPP. Zkušenost s úklidem objektů, větších prostor. Úklid kanceláří, šaten. Kontakt telefonicky či e-mailem.. Pracoviště: Rybárik, s.r.o., Hradišťská, č.p. 573, 687 08 Buchlovice. Informace: Daniel Rybárik, +420 777 120 591.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zlínští hasiči v úterý trénovali na Fryštácké přehradě vyproštění osob, pod nimiž se prolomil  led.
27

Rozhodují vteřiny. Tonoucí musí rychle z vody ven

MUDr. Pelková

On-line rozhovor s primářkou hematologie

ANKETA: Vyberte nejhezčí fašank ve Zlínském kraji

Fašankové veselí skončilo. Podívejte se na fotografie z fašankových oslav ve Zlínském kraji a hlasujte! Své hlasy posílejte do 28. února do 12 hodin. Podpořte vaše maškary!

NEPŘEHLÉDNĚTE! Předškoláci z MŠ Vsetín, Trávníky ve Valašském deníku

V tištěném středečním vydání Valašského deníku budou fotky předškolních dětí z mateřské školy ve Vsetíně, Trávníky.

Při útoku pomohl ženě, policie jej nyní hledá kvůli svědectví

Vsetínští kriminalisté hledají mladíka, který pomohl ženě při napadení neznámými muži. Událost se stala ve čtvrtek 15. února kolem půl sedmé večer ve vsetínské části Trávníky na spojovacím chodníku mezi ulicemi Jiráskova a Matouše Václavka.

Neuvěřitelně agresivní omyl v dálničním tunelu a karate v metru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT