Shodují se nicméně na tom, že jako na divokém západě to v regionu rozhodně není. S určitými problémy se ale potýkají téměř všude. Ohroženou skupinou jsou stále starší lidé. Problémy se objevují také v příhraničí.

Nájezdy lupičů a podvodníků například ze Slovenska se v regionu objevily už několikrát. Naposledy v pátek večer vtrhl slovensky mluvící maskovaný loupežník do benzínové čerpací stanice v Lidečku na Hornolidečsku. Z pumpy jej v tomto případě vypoklonkoval sedmatřicetiletý místní muž.

Ze Slovenska byla také skupinka Romů, kteří si v Halenkově vyhlédli a také okradli starého muže. „Pod záminkou prodeje dek a hrnců z něj při čtyřech návštěvách od roku 2009 vylákali postupně sto padesát tisíc korun,“ připomněla vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková. Kriminalisté darebáky pochytali na konci února.

Podle policejní mluvčí měl pozitivní efekt na boj s kriminalitou v obcích projekt Poznej svého policistu, který funguje necelé dva roky. „Každou obec má nyní na starosti jeden takzvaný územář. Postupem času každý takový policista získává místní znalost, zná problémy lidí i vedení obce. Ví, na co se má soustředit,“ přiblížila Javorková.

Systém těchto pochůzkářů si pochvalují také starostové valašských vesnic.

„Za poslední rok a půl, co máme přidělené dva policisty, je to v obci lepší,“ potvrdil starosta Huslenek Oldřich Surala.

Pochůzkoví policisté však nejsou všelékem na kriminalitu v žádné obci. To uznal také starosta Surala. „Samozřejmě, že není úplně všechno v pořádku. Nedávno nám tady přepadli benzínku, objevily se také nějaké propíchnuté pneumatiky,“ vypočítával Surala. „Přesto ale mají pochůzkáři něco do sebe,“ pochvaloval si starosta.

Aktivní přístup policie oceňuje také starosta Horní Lidče Josef Tkadlec. „Máme policejní oddělení přímo v obci, odvádějí tam dobrou práci,“ nechal se slyšet Tkadlec.

I on však potvrdil, že občasné problémy s kriminalitou v obci jsou. „My jsme blízko hranice se Slovenskem a máme náznaky, že občas k nám od sousedů zavítají podvodníci nebo zloději,“ netajil Tkadlec.

Na pozoru by se podle něj měli mít zejména starší lidé. „Typická valašská důvěřivost v tomto případě rozhodně není na místě. Hledáme způsoby, jak to seniorům vysvětlit. Například v obecních listech či formou besed,“ přiblížil starosta.

Dalším faktorem, který ke kriminalitě přispívá, je podle něj ekonomika. „Ekonomická situace lidí se zhoršuje a kvůli tomu vzrůstá také počet deliktů,“ mínil Tkadlec. Své problémy nemají jen obce, ale také jednotlivá města. Mezi ta klidnější patří, alespoň podle ředitele zdejší městské policie Daniela Vašuta, Rožnov pod Radhoštěm.

„Myslím, že v porovnání se Vsetínem či Valašským Meziříčím jsme na tom lépe,“ je přesvědčen Vašut.

Neznamená to však, že by rožnovští strážníci neměli co dělat. „Také řešíváme rozepře a hádky i občasné fyzické napadení a jiné přestupky proti veřejnému pořádku či občanskému soužití,“ přikyvoval Vašut.

Podle jeho slov je na tom ale Rožnov lépe, co se týče problémů třeba s bezdomovci či popíjením na veřejnosti.

„Ze tří velkých měst na Valašsku jsme na tom nejlépe a doufám, že to tak co nejdéle vydrží,“ přál si šéf rožnovských strážníků.