Hromadný dopis premiérovi Nečasovi o rozměrech 150 x 100 centimetrů nakonec podepsalo 135 měst a obcí. V něm premiéra žádají, aby změnu financování samospráv, navrhovanou Ministerstvem financí České republiky, podpořil.

Existenční otázka pro každou obec

„Byli bychom určitě rádi, kdyby se tento návrh schválil, protože je to existenční otázka pro každou obec. Moje obec by například dostala o 700 tisíc korun více než dříve. A pokud se tento návrh neschválí, na dlouhou dobu ztratíme možnost financování v obcích změnit,“ uvedl starosta obce Skaštice na Kroměřížsku Richard Novák, který přišel s ostatními na náměstí vyjádřit svůj názor a dopis podepsat.

Podle nového návrhu mají čtyři největší města ČR (Praha, Brno, Ostrava a Plzeň) přijít ročně o stamiliony, do rozpočtů menších měst a obcí by tak putovalo naopak každý rok peněz mnohem více než doposud.

S tím má ale řada poslanců ODS i opoziční ČSSD problém. Významnou roli zde hraje fakt, že právě koalice těchto stran ve velkých městech vládnou a novým návrhem by tratily.

„ODS nebude podporovat takovou metodu rozpočtového určení daní, která má zvýšit příjmy menším městům a obcím na úkor velkých měst. Vlastní řešení, jak posílit rozpočty obcí od 1 do 10 tisíc obyvatel, představí ODS na konferenci starostů a primátorů ODS 17. září v Brně,“ uvedl mluvčí vlády Jan Osúch.

Na to reaguje starosta obce Doubravy na Zlínsku Jiří Šulák.

„O této verzi návrhu zákona se bavíme už čtyři roky. Pokud byly nějaké připomínky, měly se dávat v průběhu, ne až ve chvíli, kdy někomu tento návrh nezapadá do volebních aktivit nebo strategií,“ dodal v bílém tričku s nápisem „Žiji v daňově diskriminované obci“.

Jiná alternativa zřejmě neexistuje

Jinou alternativu návrhu si nedokáže představit ani starosta městyse Litenčice na Kroměřížsku Josef Smažinka.

„Jiná alternativa bude stát několik desítek miliard ze státního rozpočtu a nedokážu si představit, kde by tuto částku následně zohlednili, kde by tyto finance našli,“ řekl.

Ministerský předseda Petr Nečas však v rozhovoru pro deník E15 uvedl, že jde o levicový přístup.

„Tím je návrh ministerstva financí prosáklý. Nejde bohatým brát a chudým dávat. Na druhé straně vůbec nezpochybňuji to, že je kategorie obcí, kterým je třeba pomoci.“ Dále argumentoval tím, že čtyři největší města tvoří 45 % hrubého domácího produktu.

„To je prostě liché. Všichni, kteří chtějí v obchodování něco znamenat, se stěhují do Prahy. Ale vyrostli třeba právě v dědinách. Praha je Prahou a vyvyšovat se nad ostatní obce je základ všeho toho, co se teď děje,“ nesouhlasí starosta Valašské Polanky na Vsetínsku Josef Daněk.

Jak v proslovu na náměstí sdělil starosta obce Lidečko na Vsetínsku Vojtěch Ryza, obcím jde především o spravedlnost.

„Novela má zásadní význam, protože budeme moci realizovat projekty, které jsou opravdu potřeba. Chceme jen spravedlivější rozdělení daní, nic jiného,“ sdělil také za Spolek pro obnovu venkova Zlínského kraje.

Zlín přistoupil jako poslední

Neodkladnost této otázky dokládá také město Zlín, které jako poslední ke Sdružení samospráv včera přistoupilo.

„Doufám, že pan premiér po prostudování dokumentu uzná, že požadavky menších obcí jsou opravdu oprávněné. Malým obcím bych přál, aby měly peníze na své investice. Zlínu by schválením připadlo čtrnáct milionů korun. Není to sice úplně velká částka, ale rozhodně je každá koruna dobrá,“

uzavřel primátor Zlína Miroslav Adámek.

Klára Elšíková