Město Vsetín se opět spojilo se šestnácti okolními obcemi ke společnému nákupu elektrické energie a plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno. Na rozdíl od minulosti, kdy měly obce zafixovanou cenu na dobu dvou let, budou ale nyní nakupovat na takzvaném spotovém trhu. Maximální cenou bude ta, kterou stanovil zastropováním stát.

Bude to znamenat výrazné zdražení. „Současná zastropovaná cena u silové elektřiny je pro Vsetín a okolní obce oproti uplynulým dvěma letem vyšší o téměř tři sta procent, u plynu je nárůst ještě větší, a to o pět set procent,“ informovala mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

Ilustrační foto.
Po skokovém zdražení dobrá zpráva: Meziříčanům budou vracet tisíce za teplo

K nákupu energií na burzovním trhu se Vsetín v uplynulých dvou letech spojil s dalšími členy Sdružení obcí Hornolidečska (Francova Lhota, Horní Lideč, Lačnov, Leskovec, Lidečko, Lužná, Pozděchov, Prlov, Seninka, Střelná, Ústí, Valašská Polanka, Valašská Senice) a obcemi Huslenky, Janová a Valašská Bystřice.

V první polovině tohoto roku se však vinou nejistoty a dramatických nárůstů cen na energetických trzích nepodařilo sdružení nakoupit elektřinu ani plyn na další období za příznivou a dlouhodobě zafixovanou cenu. Museli přistoupit ke změně. „Postup jsme konzultovali s makléřem, který pro nás zprostředkovává nákup energií na komoditní burze, neboť samy obce na ní nakupovat nemohou,“ přiblížil místostarosta Vsetína Jiří Růžička.

Ilustrační foto
Kvůli drahým energiím zřizují v Rožnově poradnu. Radí s žádostmi o příspěvky

Zvolen byl nákup na spotovém trhu po celý rok 2023, tedy nákup za ceny aktuální v daném okamžiku. Celkem budou obce kupovat 10 400 MWh silové elektřiny a 8 250 MWh zemního plynu za rok. Cena včetně DPH v případě elektřiny dosáhne maximálně 6050 korun za MWh, u plynu pak 3025 korun za MWh. „V případě poklesu pod zastropovanou cenu pak budeme nakupovat za aktuální hodnotu,“ vysvětlil Růžička.