To je o více než tisícovku pošt méně, než je současný stav. Návrh musí však ještě projednat vláda.

Starostové zejména malých obcí se ale začali obávat toho, že Česká pošta začne některé své menší pobočky rušit. „Petici jsme jednoznačně podpořili. Neznám u nás nikoho, kdo by s ní nesouhlasil," uvedl starosta Zděchova Tomáš Kocourek.

Dodal, že Sdružení místních samospráv odesílal úřad ve Zděchově pět petičních archů s asi třemi desítkami podpisů na každém. „Lidé touto cestou vyjadřují podporu. Pošta patří k základní vybavenosti obce a jsme rádi, že ji tady máme," řekl starosta.

Pokud by na rušení pobočky ve Zděchově došlo, nejbližší pošta by byla v několik kilometrů vzdálených Huslenkách. „Splňovalo by to sice podmínku dostupnosti pošty do deseti kilometrů, ta je ale nesmyslná," poznamenal Tomáš Kocourek.

Dojezdová vzdálenost do deseti kilometrů k nejbližší poště je jednou z podmínek stanovených ČTÚ, které mají zachované pošty splňovat. Alespoň jedna pošta pak musí být v obcích nad dva a půl tisíce obyvatel. Pošty by ale mohly zmizet z menších obcí, vesnic, které nemají dvoustupňovou základní školu, vlastní matriku či stavební úřad.

Starostové jsou v nejistotě. „Zatím nemám zprávu o tom, že by se to mělo týkat naší pošty. Máme ji od roku 2000. Horko těžko se nám ji podařilo vybojovat. Nedokážu si představit, že by se měla rušit," uvedl starosta Lidečka Vojtěch Ryza. Podle jeho slov ale bude každá obec o svou poštu určitě bojovat.

Sdružení místních samospráv (SMS) ČR shromáždilo v celé zemi pod petici za záchranu venkovských pošt na šedesát tisíc podpisů. Prvního hmatatelného výsledku navíc výzva dosáhla ještě před ukončením sběru podpisů 6. ledna.

V dopise z téhož dne adresovaném předsedkyni SMS ČR Janě Juřenčákové oznámil premiér v demisi Jiří Rusnok, že jeho vláda se návrhem ČTÚ až do konce svého funkčního období nechystá zabývat. Vyjádřil přitom porozumění pro argumenty sdružení, když uvedl, že souhlasí s názorem, že případné rušení poštovních poboček by se dotklo zejména obyvatel malých obcí s nedostatečnou dopravní obslužností.

„Jsem si vědom, že jde o velice citlivou problematiku, která je již delší dobu předmětem mnohých kontroverzních diskusí," napsal mimo jiné Jiří Rusnok.

„Postoj předsedy vlády nás přirozeně těší. I když bychom si samozřejmě představovali komplexnější řešení, za daných okolností to je nejspíš maximum možného," přivítala premiérovo sdělení předsedkyně Juřenčáková.

„Boj svedeme až s novou vládou"

„Je nicméně jasné, že hlavní boj o pošty svedeme s peticí v rukou až s novou vládou. Pevně věřím, že pochopení pro oprávněné potřeby venkova bude mít i ona," dodala Juřenčáková.

ČTÚ již dříve upozornil, že v návrhu vládě jde o minimální počet poboček, pod který pošta nemůže jít, a neznamená to, že by pošta měla pobočky hromadně rušit. Podobně reagovala i Česká pošta.

Podle mluvčí společnosti Marty Selicharové prozatím žádné konkrétní pobočky zrušit neplánuje. Počká na verdikt vlády. „Pro zakladatele, tedy ministerstvo vnitra, zároveň připravujeme analýzu, jak by se případná změna promítla do ekonomiky podniku," uvedla před nedávnem Marta Selicharová.

Doplnila, že Česká pošta se také snaží měnit síť vlastních poboček jejich transformací na takzvané franšízy, což je běžné v celé Evropě. „Samozřejmě podle dostatečně známých pravidel, kdy vše projednáváme se Svazem měst a obcí a místní samosprávou," zdůraznila Marta Selicharová.