Jen o tři desetiny procenta obyvatel Zlínského kraje méně by pak hlasovalo pro hnutí ANO. Za první trojicí mezi níž by v červnu byly jen minimální procentní rozdíly, následují s větším odstupem Svobodní a Soukromníci, jejichž společnou kandidátku do krajských voleb vede senátor a podnikatel Ivo Valenta. Těm by voliči v kraji odevzdali 10,3 % hlasů. Následující KSČM se pak v červnu, po-dle průzkumu společnosti Phoenix pro Deník, těšila přízni rovných deseti procent lidí oslovených ve Zlínském kraji.

Do krajského zastupitelstva by se ještě podle šetření dostala ODS se ziskem 6,6 % a společná kandidátka STAN+Nový Impuls+ZVUK, kterým by hlas dalo 6,2 % voličů.

POLITOLOG: LIDOVCI SÍLÍ S JIŘÍM ČUNKEM

Podle politologa Karla Kouby není vyloučené, že KDU- -ČSL, která vychází z průzkumu vítězně, může ve volbách nakonec opravdu výrazně uspět. „V kraji je strana silná, posílila také v souvislosti s jejím lídrem Jiřím Čunkem. Vítězství ale pravděpodobné podle mne není, spíše by mohla skončit v první trojici," konstatuje politolog.

Sám Jiří Čunek předvolební průzkumy příliš nesleduje a jak přiznává, po jejich výsledcích nikterak ani neprahne. „Zajímavé pro nás pochopitelně ale jsou a jsou i určitým vodítkem. V každém případě si myslím, že KDU-ČSL má šanci v krajských volbách zvítězit a já udělám vše pro to, aby tomu tak bylo," zdůraznil pro Deník Jiří Čunek.

S určitým odstupem na průzkumy pohlíží i lídr kandidátky ČSSD Petr Navrátil. „Předvolební průzkumy příliš neřeším a beru je s velkou rezervou," zmínil krátce. „Skutečná volební kampaň podle něj začíná ve chvíli, kdy jsou lidé zvoleni," doplnil jeho slova současný hejtman za ČSSD Stanislav Mišák, který již kadidátku strany vést odmítl, na nižší pozici se ale objeví. Sociální demokracie nyní v koalici s SPO a KSČM v kraji vládne.

Nováčkem letošních krajských voleb bude hnutí ANO, které by se podle červnového průzkumu hned vyšvihlo mezi první trojici, konkrétně na třetí pozici.

Jeho krajská manažerka Kateřina Bařinková však předvolebním šetřením příliš velkou váhu nepřikládá. „Je to opravdu jen průzkum, záleží také na tom, kdo byl pro něj oslovený. Každopádně nás potěší, když lidé k volbám půjdou. My se budeme snažit a uděláme vše pro to, aby k nim přišli a měli chuť a snahu něco změnit," zdůraznila manažerka hnutí ANO ve Zlínském kraji Kateřina Bařinková.

PŘÍZEŇ SVOBODNÝM A SOUKROMNÍKŮM ROSTE

Poměrně výrazně by ve volbách zabodovali se společnou kandidátkou Svobodní a Soukromníci s lídrem Ivo Valentou. Kdyby se volby konaly v červnu, voliči by jim odevzdali 10,3 % hlasů. „Uvedená statistika mne samozřejmě těší. Tím spíše, že jde již o několikátý průzkum, který potvrzuje, že koalice Svobodných a Soukromníků si získala důvěru obyvatel Zlínského kraje," zdůraznil Ivo Valenta. Upozornil, že však není zvyklý podobné statistiky v rámci předvolebních kampaní nijak přeceňovat. „Těším se především na to, že se budu stejně, jako to dělám v případě své senátní funkce na Slovácku, setkávat a komunikovat s lidmi, a to napříč celým krajem, zajímat se o jejich problémy a pomáhat hledat cesty k jejich řešení," dodal Ivo Valenta, lídr společné kandidátky Svobodných a Soukromníků pro nadcházející krajské volby.

Komunisté, kterým by v červnu odevzdalo hlas 10 procent voličů, věří, že realita bude nakonec pro jejich stranu výrazně příznivější. „Myslím si, že na hranici patnácti či šestnácti procent se dostaneme, stejně jako při posledních volbách," hodnotí za KSČM Ivan Mařák, náměstek hejtmana Zlínského kraje a uherskohradišťský zastupitel. Výsledek předvolebního průzkumu je ale pro něj překvapivý, byť jej vnímá stále jen jako průzkum. „Moc na to ale nedám. Já bych si opravdu počkal na podzimní krajské volby," dodal Ivan Mařák.

Těsně pod hranicí potřebnou pro vstup do zastupitelstva kraje by podle červnového šetření společnosti Phoenix exkluzivně pro Deník skončily TOP 09 se ziskem 4,9 % a SPO s 4,8 %, která je nyní na kraji ve vládní koalici.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU