Valašskému deníku to v pátek potvrdil Evžen Korec, ředitel ZOO Tábor, která v tomto týdnu nabídla Zlínskému kraji pomoc s tzv. naspáním i odvozem velké šelmy. Navíc na vlastní náklady.

„S ředitelem belgické zoo jsme se dohodli, že začátkem příštího týdne určí konkrétní osobu, na kterou se budou moci novináři obracet. Zdá se totiž, že i v Belgii to vzbudilo velký zájem. Poté také zveřejníme název této zoo,“ uvedl Evžen Korec.

Zdůraznil, že nyní, když se našel konkrétní zájemce, jímž je renomovaná západoevropská zoo, bylo by obrovskou ostudou České republiky, pokud by se nepodařilo medvěda zachránit, ale byl utracen.

„Nyní je nejdůležitější, aby se ze strany kompetentních úřadů podařilo urychlit proces povolování odchytu eventuálně naspání medvěda. Čekat šest týdnů na konec správního řízení je naprosto nesmyslná byrokracie,“ řekl Korec.

Prioritou podle ředitele zůstává odchyt. Pokud se nebude dařit, je na místě naspání medvěda přímo v terénu.

„Musí to dělat velmi kvalifikovaný veterinář, který má zkušenosti s naspáváním šelem. Nám se přihlásil jeden z nejzkušenějších veterinářů, kteří v tomto ohledu v republice jsou, veterinář ve Dvoře Králové, doktor Pavlačík. Byl bych velmi rád, kdyby to byl on, kdo bude řídit tým, který bude medvěda naspávat. Má navíc vyvinutou metodu anestezie, kterou nikdo jiný v republice nemá,“ zdůraznil Evžen Korec.