Podle radnice je senior taxi jakýmsi doplněním meziříčské MHD, která je ve městě zdarma pro všechny cestující. „Dokáže totiž obsloužit i lokality, například sídliště, kam se v současnosti velký autobus nedostane. Těší nás, že zájem o tuto službu od začátku roku neustále roste,“ říká starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Pracovnice odboru sociálních věcí vydaly už přes 550 průkazů, které opravňují seniory starší 65 let a držitele průkazů ZTP a ZTP/P s trvalým pobytem ve městě k využívání Senior taxi Valmez.

Dům sociálních služeb v Žerotínově ulici ve Valašském Meziříčí.
Z kanceláří bývalé meziříčské LDN budou pokoje s lůžky pro osoby s demencí

Úřad eviduje každý měsíc v průměru 240 jízd a přes 600 ujetých kilometrů. Nejúspěšnější byl zatím duben, kdy se lidé nechali odvést téměř ve třech stech případech a najeli bezmála 700 kilometrů. „Tato čísla jen dokazují, že je o službu zájem a má v našem městě svůj smysl,“ dodává Stržínek.

Zájemci o využívání Senior taxi Valmez se mohou registrovat prostřednictvím vyplněné žádosti přímo na odboru sociálních věcí radnice na adrese Zašovská 784, dveře číslo 413. Formulář je ke stažení také na webu města www.valmez.cz pod záložkou Senior taxi.

Zemní trampolíny v městském parku v Rožnově pod Radhoštěm; květen 2024
Městský park v Rožnově oživily zemní trampolíny. Zabaví děti i dospělé

Po registraci mají všichni držitelé kartičky k dispozici osm jednosměrných jízd po městě měsíčně. Cena jedné jízdy činí 40 korun.

„Je třeba si uvědomit, že se skutečně jedná pouze o jednosměrné jízdy. Pokud si tedy lidé objednají Senior taxi Valmez například pro cestu k lékaři či na nákup a chtějí jet i zpět, musí si rezervovat rovnou dvě jízdy,“ vysvětluje podmínky provozu místostarosta Petr Nachtmann.

Také podle jeho slov si služba hned od začátku našla své uživatele. „Provoz Senior taxi Valmez průběžně vyhodnocujeme. Pokud zájem o jeho využívání poroste dosavadním tempem, nebráníme se do budoucna ani dalšímu rozšíření,“ uvádí Nachtmann.

Projekt Týden s BESIPem na Základní škole Křižná ve Valašském Meziříčí; květen 2024
Školáci z Křižné pilovali bezpečnou jízdu i první pomoc. Na hřišti i lavicích

Senior taxi Valmez se objednává telefonicky minimálně den dopředu na čísle 595 391 136. Účel cesty na území města není omezený a registrovaný uživatel s sebou může vzít až tři další pasažéry.

Po domluvě je možná i přeprava drobných zavazadel či domácích mazlíčků v přepravce. Senior taxi Valmez jezdí po městě a jeho místních částech Bynina, Brňov, Hrachovec, Juřinka, Lhota a Podlesí ve všední dny od 6.30 do 17 hodin, o víkendech a státních svátcích od 8 do 14 hodin.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: U nového nádraží ve Vsetíně zůstala zeď původní výpravní budovy

Zdroj: Iva Nedavašková